Европейската комисия очаква добивите от пшеница в държавите-членки на Европейския съюз да нараснат рязко през следващия селскостопански сезон, започващ на 1 юли, тъй като есенниците презимуваха с минимални щети от студовете, съобщи електронното издание УкрАгроКонсалт. „Като цяло перспективите за нови сезон са много обещаващи. Посевите с есенници като цяло са в добра форма въпреки извънредно студеното време на голяма част от територията на Централа и Източна Европа през януари и втората половина на февруари. В Западна Европа в края на февруари и началото на март станахме свидетели на изключително меки температури, а застудяванията бяха по-редки от обичайното”, обосновават се от изпълнителния орган на ЕС.
В най-големия производител в общността Франция скорошните дъждове подобриха влажността на почвата за пролетния вегетативен период след сухата зима, тъй като във всички региони на страната количеството на валежите от началото на декември досега бяха значително под средното за сезона. Есенниците обаче не са пострадали през по-сухия от обичайното период, подчертават от ЕК. Оттам обаче предупреждават, че недостиг на валежи се наблюдава и досега в централната и южната част на Германия.
Експертите на комисията прогнозират ръст на добивите от пшеница в ЕС от 7,7% спрямо настоящия сезон до 6,02 тона от хектар, или с 3% над средния показател за последните 5 години. Най-голям ръст на добивите се предвижда за Франция – с 35% спрямо кошмарно слабия показател за настоящия сезон.
Прогнозата е до голяма степен в унисон с тази на френската компания за пазарни анализи и прогнози Stratagie Grains от началото на месеца, която оцени добивите от пшеница в ЕС на 6 тона от хектар, а реколтата от мека пшеница – на 143,9 млн. тона.
Колкото до европейските страни извън ЕС, за Русия оценката на ЕК е, че пшеницата е презимувала само с „незначителни загуби”. В Украйна обаче времето е било „до известна степен неблагоприятно”, като метеорологичните условия през следващите няколко седмици ще бъдат решаващи за перспективите пред засетите през есента зърнени култури в страната, изтъкват от изпълнителния орган на ЕС.