Начало » Пазари » Зърно
27.03.2017 г.

Ларвите на житната тревна муха започват с вредите от края на март

sinor.bg

Житната тревна муха Opomyza florum е опасен вредител по пшеницата, тритикалето и ръжта в ранните фази от тяхното развитие. В България тя се среща във всички зърнопроизводителни райони, затова е важно да се знаят етапите в развитието й, за да се задейства ефективната борба.

Цветът на мухата варира от светло жълторъждив при полово незрелите индивиди до тъмно жълтокафяв. Лаврата й е белезникава или слабо жълтеникава, като на задния край има два израстъка, между които има дълбока изрезка.

Вредната дейност на ларвите започва още излюпването им в края на март и началото на април, когато среднодневната температура вече е около 9 градуса.

На младите растения, които по това време са във фаза братене или начало на вретенето, тези ларви прегризват централния лист и се хранят с нежната ембрионална тъкан на конуса на нарастването и зачатъка на класа.

Нападнатите стъбла спират да растат, централният лист повяхва, пожълтява и се усуква. Останалите листа се запазват зелени, но скоро след като ларвите завършат развитието си, загиват и стъблата.

Тези поражения са особено силни в години с ранна, топла и суха пролет, когато развитието на посева е силно потиснато, а възможността им за компенсиране на повредите е сведена до минимум

Относителното количество на засегнатите от ларвите стъбла е в тясна зависимост от плътността на житната тревна муха и датата на сеитбата. Обикновено то е най-високо в посевите, засети и поникнали до 15 октомври.

Степента на причинената повреда се колебае в значителни граници в зависимост от климатичните условия по време на летежа и от плътността на мухите.

Засега в България няма разрешени продукти за растителна защита срещу житната тревна муха.

Затова е много важно как ще прилагате агротехническите мероприятия. В райони с висока плътност на тази муха е важно да сте засели през второто и третото десетдневие на октомври. Обикновено мухите започват да прелитат през първата и втората декада на октомври. Те обикновено нападат посевите, засети в края на септември. Ако обаче есента е с валежи и по-ниски температури, насекомите загиват.

Добър начин да се предпазите от мухата е и правилното прилагане на растителнозащитните практики, като умереното азотно подхранване, с което се повишава естествената устойчивост на растенията през пролетта.

Ларвите на житната тревна муха започват с вредите от края на март
10279
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Разпознаване и борба с вредителя
Не подценявайте житните мухи !
Поредица
Вредната житна дървеница – заплаха за есенните посеви
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини