Начало » Пазари » Зърно
27.03.2017 г.

Ларвите на житната тревна муха започват с вредите от края на март

sinor.bg

Житната тревна муха Opomyza florum е опасен вредител по пшеницата, тритикалето и ръжта в ранните фази от тяхното развитие. В България тя се среща във всички зърнопроизводителни райони, затова е важно да се знаят етапите в развитието й, за да се задейства ефективната борба.

Цветът на мухата варира от светло жълторъждив при полово незрелите индивиди до тъмно жълтокафяв. Лаврата й е белезникава или слабо жълтеникава, като на задния край има два израстъка, между които има дълбока изрезка.

Вредната дейност на ларвите започва още излюпването им в края на март и началото на април, когато среднодневната температура вече е около 9 градуса.

На младите растения, които по това време са във фаза братене или начало на вретенето, тези ларви прегризват централния лист и се хранят с нежната ембрионална тъкан на конуса на нарастването и зачатъка на класа.

Нападнатите стъбла спират да растат, централният лист повяхва, пожълтява и се усуква. Останалите листа се запазват зелени, но скоро след като ларвите завършат развитието си, загиват и стъблата.

Тези поражения са особено силни в години с ранна, топла и суха пролет, когато развитието на посева е силно потиснато, а възможността им за компенсиране на повредите е сведена до минимум

Относителното количество на засегнатите от ларвите стъбла е в тясна зависимост от плътността на житната тревна муха и датата на сеитбата. Обикновено то е най-високо в посевите, засети и поникнали до 15 октомври.

Степента на причинената повреда се колебае в значителни граници в зависимост от климатичните условия по време на летежа и от плътността на мухите.

Засега в България няма разрешени продукти за растителна защита срещу житната тревна муха.

Затова е много важно как ще прилагате агротехническите мероприятия. В райони с висока плътност на тази муха е важно да сте засели през второто и третото десетдневие на октомври. Обикновено мухите започват да прелитат през първата и втората декада на октомври. Те обикновено нападат посевите, засети в края на септември. Ако обаче есента е с валежи и по-ниски температури, насекомите загиват.

Добър начин да се предпазите от мухата е и правилното прилагане на растителнозащитните практики, като умереното азотно подхранване, с което се повишава естествената устойчивост на растенията през пролетта.

Ларвите на житната тревна муха започват с вредите от края на март
10451
 

Последни материали
Виж
Предишното огнище на болестта в Европа е у нас през 2011 година
Германия потвърди първи случай на шап от 37 години до границата с Полша
При крушите в САЩ сривът е с над 20 на сто при лек ръст в Европа
Запасите от ябълки в Европа и САЩ са под миналогодишните
В очакване на по-силно търсене на зърнената култура за износ
Фермерите в САЩ разшириха площите с есенна пшеница
С изключение на преминаващите транзит и насочените за клане
Забраниха търговията и превоза на овце и кози в Благоевградско заради чумата
За безстопанствен добитък ще бъдат проверени и останалите 8 общини в региона
Откриха десетки нерегистрирани животни в обекти и пасища край Кюстендил
Непълен отчет за 2024 г.
От МЗХ отчитат намаление на нелегалната сеч в горите
Свързани материали
Виж
Разпознаване и борба с вредителя
Не подценявайте житните мухи !
Поредица
Вредната житна дървеница – заплаха за есенните посеви
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини