Всеки новоодобрен фермер по наредба 26 за директните продажби се стряска от вероятното изискване купувачът да представя единния си граждански номер при покупка от фермерски пазар или от личните стопанства. Читател на Синор.БГ, наскоро получил разрешение да продава директно от фермата, попита с какъв документ да отчита продажбите си, след като по Търговския закон физическите лица, занимаващи се със селскостопанска дейност, не се смятат за търговци. Данъчни експерти са разтълкували, че при продажба на храни на фермерските пазари, те трябва да издават бележки, съдържащи реквизити според Закона за счетоводството.
Според чл.6 на закона „първичният счетоводен документ, адресиран до външен получател, съдържа най-малко следната информация”, като се изреждат няколко възможности. Едната от тях дословно гласи, че касовият документ, сиреч бележката, трябва да съдържа освен „наименование, адрес и единен идентификационен код от Търговския регистър или единен идентификационен код по Булстат или единен граждански номер, също и личен номер на чужденец на издателя и получателя”.
Затова и фермерите питат дали трябва да изискват ЕГН-о от купувача, ако се прилага стриктно закона.
От министерството на земеделието отговориха, че признатите документи при директните продажби са касови бележки или фактури, което би трябвало да успокои стопаните.