Всеки градинар е патил от пораженията на мишки, сляпо куче или къртица, които са в състояние да опостушат реколтата за отрицателно време. Ще се спрем на мишките, които за разлика от други вредители не спят зимен сън и затова борбата с тях е целогодишна.
Тези животинки се хранят с почти всичко – от младите филизи на растенията до семената и плодовете, които съхранявате на склад. Те са и доста плодовити - имат от три до четири поколения, което им позволява бързо да се разпространят във вашата или съседната градина. Затова в борбата с тях трябва да сте силно изобретателни.
Първото условие е да намерите тунелите им и да ги различите от тези на къртицата, защото борбата с двете животинки се различава. Мишките правят по-малки купчинки от тези на къртицата, като тунелът е разположен отстрани на купчинката, докато при къртицата е отгоре, точно в средата.
Другата особеност е, че тунелите на мишките са поне 8 сантиметра и са по-широти от тези на къртицата.
Ако решите да слагате капани, трябва да проверите дали тунелите са обитаеми. Затова разкопайте 20 сантиметра около тунела и на всеки час проверявайте дали той е затрупан. Ако е така, значи е обитаем.
Не пипайте капана с голи ръце, защото животните разпознават миризмата. Може да го натриете с магданоз, което ще ги заблуди.
За примамка използвайте черен корен, защото мишките го обичат
Трябва да поставите капана пред отвора на тунела така, че да не се осветява. Не оставяйте незарити дупки след себе си.
Обикновено първата мишка се хваща след няколко часа, затова трябва да проверявате доста често.
Друг полезен вариант за отблъскване на мишките е чрез засаждане на цветя и растения, чиито миризми не се харесват на тези животинки.
Ходжовото лале (или фритиларията) е цветето, което трябва да присъства във вашата градина, още повече че то цъфти рано напролет и ще отблъсва мишките в периода на засаждането на младия зеленчук.
Другите полезни растения са млечката и лопенът, защото мишките не понасят миризмата и вкусът им. Особеното е, че тези плевели гонят още къртицата и сляпото куче.
От цветята, които може да засадите като стражи срещу мишките, са още нарцисът, кукувичето грозде и шахматната фритилария.
Дивото лале също прогонва вредителите, бързо се разпространява и затова също може да се насади в градината.
Опитни градинари използват и други методи срещу мишките. Става въпрос за храни, които ги унищожават. Ако разредите плодов сироп с газирана вода и го поставите в панички на пътя на мишките, те ще го изпият, защото обичат сироп, но въглеродният двуокис в газираната вода ще ги убие.
Картофеното пюре на прах също се справя бързо с този вредител, защото след като го изядят, люспите на пюрето набъбват в стомаха им и ги убиват.
Мишките не обичат и лехите с чесън, затова също могат да се садят между онези култури, които искате да опазите.