Производството на мляко в Европейския съюз е намаляло с 3,4% през декември спрямо същия месец на 2015 г., сочат последните данни на Агенцията за наблюдение на пазара на мляко в общността. За миналата година като цяло обаче производството на мляко в ЕС е нараснало с 0,4% спрямо показателя за 2015 г.
Същевременно ръстът в производството на обезмасленото и пълномасленото мляко на прах е достигнал съответно с 3,7% и 3,2%, докато в производството на масло е 2,6%.
В последната си прогноза Европейската комисия посочва, че през следващото десетилетие ръстът в производството на мляко в света и ЕС се очаква да бъде по-скромен и по-слаб от изминалите 10 години, макар и поддържан от устойчивото увеличение на световното търсене. За ЕС предвижданията са за средногодишно увеличение на производството с 1,3 млн. тона. И през 2026 г. общността се очаква да остане най-голям износител на млечни продукти, изпреварвайки с малко Нова Зеландия, макар че 85% от произведеното мляко и млечни продукти ще бъдат реализирани на вътрешния пазар.
Очаква се спадът в потреблението на прясно мляко да продължи и през следващото десетилетие, но за сметка на това ще нарасне преработката му за сирене и потреблението на сирена и масло от домакинствата.
Производството на мляко в САЩ през миналата година пък е нараснало с 1,9% спрямо 2015 г., обявиха от министерството на селското стопанство на страната, цитирани от електронното издание AgriLand. Според ведомството причините за ръста са повишаването на цените на крайните продукти, поевтиняването на фуражите, по-ниските цени на кланичното говеждо и отслабването на въздействието на сушата в западната част на страната и особено в Калифорния.
Данните за януари показват, че спрямо същия месец на 2016 г. производството на мляко в 23 от щатите с най-голяма продукция е нараснало с 2,7%. Очаква се през тази година то да намалее с около 91 млн. килограма до малко над 98 млрд. килограма.