За десет години членство на България в Европейския съюз недопустимата площ за подпомагане по линия на директните площи е намаляла със 76%, което е почти двойно в сравнение с 2006 г. Това съобщи пред Петата национална среща на земеделските производители в България Георги Праматаров, шеф на дирекция „Директни плащания и идентификация на земеделските парцели“ към Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
В същото време статистиката отбелязва нарастване на допустимата площ, като ръстът е от 17 на сто за десетте години.
Експертът припомни, че през миналата година по линия на директните площи са заявени 36,9 млн. дка. Броят на кандидатите за подпомагане също расте.
Статистиците отчитат още подобряване на заявената площ, като застъпванията на земя все повече намалява. През 2015 г. например застъпената площ се е свила с почти 70 на сто спрямо средната стойност за периода 2010-2014 г.
Очаквания за нормални разплащания представи пред фермерите и изпълнителният директор в оставка на фонд „Земеделие“ Румен Порожанов.
По думите му в момента тече стандартна процедура за проверки, като се очаква плащането на окончателния слой за 2016 г. да стане в началото на април.
За да може фондът да плати националните доплащания за планински и полупланински райони до края на февруари, засегнати от ограничения, е необходимо министерството на земеделието да направи оценка и приложи съответната методология.
Според Порожанов трябва да се коригира и наредбата за Натура, така че да не бъдат ощетени получателите, кандидатстващи по стария ред.