След установените три случаи на птичи грип в страната от агенцията по храните издадоха указания за предпазване на домашните и промишлени стада от тази смъртоносна болест. Най-важното е да не купувате птици, особено от Европа, тъй като едно от огнищата е възникнало точно с пренасяне на зараза от патета, внесени от Унгария. Не позволявайте домашните птици да са в контакт с диви птици, които са основните носители на заразата.
Дезинфекцирайте местата, където отглеждате кокошките, гъските и другите домашни птици. Преди да извършите дезинфекция, трябва да почистите тора от помещенията. За дезинфекционния разтвор най-добре е да се използвате белина 3% в съотношеине 13,5 литра към 9 литра вода. След нанасяне на разтвора помещението се оставя поне 2 часа, за да подейства концентратът.
Ако има умрели птици, задължително ги изгаряте и заравяте.
В случаи, че в близост до къщата ви се отглеждат други птици, преди да се приберете вкъщи, трябва да почистите колата или обувките си.
Ако вашите птици са били на изложение или пазар, след като ги върнете, задължително трябва да ги отделите от останалите поне за 2 седмици.
Новозакупени птици трябва да се държат под карантина поне един месец, преди да се сложат към останалите.
Не използвайте едни и същи хранилни и поилки за различните видове птици – ако гледате пуйки и кокошки или други птици.
Ранното откриване на болестта е важно да намалите загубите. Затова и ветеринарите съветват да следите за следните симптоми, които са характерни за грипа. Внезапно увеличение на смъртността сред птиците, диария, частично или напълно спиране на снасянето на яйца, задух и изтичания от носа като хремата при хората, мораво оцветяване на гребена, отоци около очите и врата, увисване на главата и изкривяване на крилата, загуба на ориентацията и парализа.
От агенцията съветват ако установите внезапна смъртност сред стадото, бързо да уведомите лекуващия лекар, защото ранното пресичане на заразата е от изключителна важност.