За 25-те години от своето създаване Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) е спестила на фермерите над 3,2 милиона лева с подготовката на безплатни проекти и друг вид консултантски услуги. Одобрените за субсидия инвестиционни предложения, изработени с помощта на службата са 8 400, като експертите по места средногодишно дават по 80 хиляди консултации. Данните бяха обявени при тържественото отбелязване на годишнината на НССЗ, на която присъстваха освен зам. министърът на земеделието и храните Лозана Василева и изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ Ива Иванова, бивши министри на земеделието, представители на браншовите организации и гости от чужбина.
Българската служба е единствената държавна институция в ЕС с толкова дълъг опит при консултиране на аграрния бизнес. В останалите държави голяма част от съветническите услуги се извършнат от самите браншови организации. Зам. министър Василева увери, че бюджетът за финансирането на НССЗ за периода до 2028 г. е осигурен. А бъдещото сътрудничество на НССЗ със земеделците ще се провежда и чрез новосформирата система за знания и иновации (АКИС), в която освен специалисти на службата ще участват още и учени от аграрните университети и от институтите към Селскостопанска академия.
Стоилко Апостолов сподели опита си със съветническите услуги в Европа, където администрацията е в много тясна връзка със земеделските производители при разясняването как се открива нов бизнес или за разрешаване на сложни казуси по прилагането на нови нормативи. Във Франция например е изградена стройна система, при която на всеки 30-и или 50-ти фермер се пада по един съветник. Най-важното според Апостолов е държавните институции да създадат портал, където да има препратки към сайтове за споделяне на положителен или дори отрицателен опит от дейността на земеделци и животновъди. Само по този начин, при разширяващите се комуникации чрез дигиталните технологии хора извън земеделието, които възнамеряват да станат животновъди или земеделци, биха могли „от първа ръка“ да почерпят полезни информации за иновации в земеделието, обясни още Апостолов.
Мария Христова от МЗХ припомни, че новата система АКИС е отворена и за частни съветници. Ректорът на Аграрния университет доц. д-р Боряна Иванова също наблегна на трансфера на знания, които хората от научните среди могат да подават към бизнеса при разрешаването на сложни казуси.