Близо по 200 млн. лева на година са държавните помощи, преведени на земеделските производители през 2015 и 2016 г. Това сочи двугодишният отчет на министерството на земеделието, подготвен преди президентските избори. За двете години от управлението на втория кабинет Борисов са разработени, нотифицирани и одобрени от Европейската комисия проекти за 15 нови схеми за държавни помощи, които да се прилагат до 2020 г. Въпреки че еврозаконодателството предвижда постепенно намаляване на държавната помощ, за българските условия това не се наблюдава.
През 2015 г. в сектор „Земеделие“ по схеми на държавни помощи са предоставени средства в размер 199 292 918 лв., от които 119 582 439 лв. са помощите, прилагани от фонда, плюс още 80 млн. лв. по схеми, прилагани под формата на данъчни облекчения, администрирани под друг ред.
През 2016 г. разпределеният ресурс по схеми на държавни помощи, които се прилагат от фонда, е в размер на 104 699 979 лв., като допълнително е предвиден и ресурс по схемите за данъчни облекчения. Какъв е размерът обаче не се казва.
Понастоящем се прилагат общо 17 схеми за държавна помощ, повечето от които са насочени към насърчаване на инвестиционния процес в земеделието, хуманното отношение към животните, съхраняване на генетичните ресурси в растениевъдството и животновъдството, мерки за управление на риска.
Разработват се и се прилагат помощи от типа „де минимис“, за които не се изисква одобрението на ЕК. Те се предоставят на земеделските стопани във връзка с преодоляване на затруднения от различно естество.