Начало » Важно за фермера » Животновъдство

Нови случаи на птичи грип в ЕС доведе до забрана за извеждане на птиците на открито в Дания

Синор.БГ / 15.11.2016 г.

sinor.bg

В Германия и Швейцария бяха открити нови огнища на силно патогенния щам H5N8 на птичия грип, след като през миналата седмица бе съобщено за случаи на болестта в Австрия, Унгария, Полша, Холандия, Дания и Хърватска, предаде „Ройтерс”.  В германската провинция Шлезвиг-Холщайн е потвърден случай на птичи грип в птицеферма с 30 хил. пилета, които ще бъдат умъртвени.

От федералното министерство на селското стопанство обявиха въвеждането на 3-километрова предпазна зона около огнището, в която се забранява транспортирането на птици.

Германският министър на селското стопанство Кристиан Шмид обяви, че правителството е сформирало кризисен щаб. Той добави, че кабинетът обмисля забрана за извеждане на птиците на открито, тъй като подозренията за настоящите случаи са свързани с продължаващия прелетен сезон при дивите птици.

В Дания тази мярка вече бе въведена, като изключение е направено за патиците и гъските, обявиха от министерството на околната среда и храните в понеделник. През миналата седмица датските власти наредиха да бъдат унищожени над 250 хил. яйца, внесени от Германия, които според тях може да съдържат опасния щам.

В Австрия вторият случай на заболяването, открит в птицеферма в провинция Форарлберг, която граничи с Швейцария и Германия, все още не е окончателно потвърден, тъй като втората проба не е осигурила ясен резултат, обяви Ерих Шверцлер, министър на селското стопанство в провинцията. Шверцлер уточни, че е наредил да бъдат взети още проби, като резултатът от тях трябваше да стане ясен късно в понеделник. В съседна ферма за пилета бе потвърдено огнище на вируса. Въведена е предпазна 3-километрова зона и зона за наблюдение в радиус от 10 километра, в която да бъде предотвратено разпространението на вируса от мигриращи диви птици.

В събота бе открит случай на птичи грип и край Женевското езеро в Швейцария, макар да бяха взети мерки за предотвратяване на заразяването на домашните птици, след като то бе открито в диви патици край Боденското езеро.

От Ройтерс не пропускат да припомнят, че предстоящите коледни празници са решаващ период за продажбите на птици и продукти от преработката им в Европа.

Нови случаи на птичи грип в ЕС доведе до забрана за извеждане на птиците на открито в Дания
7682
 

Последни материали
Виж
Кампания 2026 без електонен подпис
Георги Тахов: ББР ще гарантира до 80% банковите кредити за земеделски инвестиции
Какво реши аграрната комисия
Парламентът даде зелена светлина на промени в Закона за подпомагане на земеделците
Споменават се и сделки с френско зърно на близки ценови нива
В Украйна вървят слухове за поне 2 закупени партиди пшеница от Египет
Оценките на европейски търговци за платените цени обаче се разминават
Алжир закупи около 200 000 тона фуражен ечемик, Йордания отмени търга
Нови правила за кучетата и котките в ЕС
БАБХ
„Черната златка“ е унищожила близо 28 хиляди декара с овошки само през 2025 г.
Свързани материали
Виж
БАБХ
Ново огнище на птичи грип в Асеновград
БАБХ
Птичи грип и във ферма в Димитровградско
Засегнати са 20% от всички яйценосни птици в страната
Стратев: Птицевъдите ще бъдат обезщетени при птичи грип, ако съобщават навременно
Птичи грип.
Българската агенция по безопасност на храните с насоки за действие при откриване на мъртви птици
Бизнесът с апел към премиера заради бездействие на БАБХ за справяне с болестта „птичи грип“
Избухна Инфлуенца по птиците в област Хасково
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини