България е подала искане за вписване на мановия странджански мед в европейските регистри на продукти със защитени наименования за произход. Заявлението е подадено от Сдружение „Странджански манов мед” в Царево. Два път в годината министерството на земеделието приема заявки от фирми и сдружения за кандидатстване пред Европейската комисия. Тази есен сроковете изтичат на 10 ноември и досега заявление е подадено за мановия мед.
Наименованието на продукта е “Странджански манов мед“ (PDO) Strandzhanski manov med / (ЗНП) или “Maнов мед от Странджа” (PDO) Manov med ot Strandzha.
В описанието на продукта е записано, че „Странджанският манов мед” е пчелен продукти, получен от екскретите на смучещи насекоми. Отделянето на т.н. „медена роса” от някои насекоми, която се събира от пчелите, както и от сладката течност от жълъдите на дъба, формират продукта „Странджански манов мед“.
На вид той е непрозрачен от кафяв, тъмнокафяв, до черен цвят със зеленикав оттенък. След като кристализира, цветът може да се промени до светлокафяв, сив. В него няма остатъци от пило и други механични примеси и без признаци на ферментация.
Ароматът е на печени плодове и карамел.Подробно са описани и химико
„Странджански манов мед” се добива в пчелини, разположени в дъбовите гори на Странджа планина (предимно стационарен тип) и задължително в очертания географски район. Добива се от юни до август. През цялата година пчелните семейства задължително се намират в очертания географски район.