За първи път в България на това изложение беше представен минитоварач с мулчер, който се управлява дистанционно, така че да улесни движението при разчистване на храсти и непроходими терени. Машината е изключително търсена от фермерите за разчистване на пасища. Популацията на Bobcat с мулчер се увеличи изключително много през последните две годи и е доказала своите предимства. Има машини, работещи в България години наред изключително с това приложение, с натрупани над 4000 безаварийни моточаса. Дистанционното управление в особено полезно е при изкопаване на канали за напоителни системи с роторен или верижен каналокопател, където видимостта отстрани е по-добра и при работа може да се избегнат аварии с прекъсване на кабели и тръби, посочи Ива Станоева, маркетинг експерт в компанията.
Стратегията на BOBCAT е да разработва дизайна на машините така, че да осигуряват на оператора изключително добра видимост от кабината. Въпреки това обаче възникват тежки терени, където е важно да се излезе отстрани и да се огледа, за да не възникне инцидент..
Освен в селското и горско стопанство тези машини имат приложение и в пътното строителство, търговията и др.
Радиоупревляемият модул лесно се прикрепва към всяка машина с електронно управление с джойстици, което става за броени минути, поясни още Станоева.
Другата новост, с която BOBCAT изненада фермерите, е телескопичният товарач TL470HF с премиум конфигурация. Това е машина с бърза трансмисия, позволяваща да се достигат 40 км в час в транспортен режим. Товарачът е от най-компактните на пазара в класа си, а товарната му графика позволява преместването на товари от 3,5 тона на 7 метра. Премиум конфигурацията освен бързата трансмисия е с голям размер на гумите – 460/70R24, допълнителна предпазна решетка на покрива, седалка с пневматично окачване, система за окачване на стрелата за пренос на товари без разпиляване.
Телескопичният товарач е оборудван с 190-литрова аксиално-бутална хидравлична помпа, която постига много бързи комбинирани движения. На пазара това е най-мощната и бърза хидравлика в класа 7-метрови машини. Стандартните помпи са зъбни с капацитет 100 л/мин, докато при тази машина, дори когато е натоварена, не е необходимо да се променят оборотите на двигателя, за да работи по-бързо и по този начин се допринася за горивната ефективност на машината, както и за дългия междуремонтен пробег на двигателя.
С този товарач добре обучен оператор може да натовари камион с 18 бали за 13 минути. С обикновена машина резултатът би бил поне два пъти по-бавно. Командите и цикловите времена на машината са два пъти по-бързи от стандартните.
Специално за тази година BOBCAT предлага и изключително конкурентни ценови условия за моделите с двигател Stage IIIB на склад, така че фермерите имат ограничено време да се възползват от промоциите.
На изложението в Стара загора беше представен и товарачът TL358 +, който е нов модел на BOBCAT, свързан с концепцията за удобство в тесни помещения – концепция, която производителя влага при проектирането на всяка една машина. Идеята на производителите е операторът да има видимост до всяка една крайна точка на машината. Капакът на двигателя е разположен ниско, операторското място има видимост до задната гума и маневреността е такава, че където минава предната гума, там минава и задната. Машината има изключително малък радиус на завой, което при много конкурентни марки това не се постига. Товарачът TL358+ има товароподемност 3 тона, докато при стандартните TL358 товароподемността е 2,6 тона. Височината на повдигане е 6 метра, а версията с ниска кабина може да премине през врата на обор висока само 2,1м.
Другите предложения за животновъдите са минитоварачите S100, които са незаменими за работа във фермите. Широчината й е малка, което позволява на машината да минава по пътеките за лесно разпръскване на фураж и сено или за почистване на помещенията
Само да припомним, че BOBCAT и Мегатрон предлагат свой безлихвен лизинг за техника, която се изплаща за 3 години. При по-дълъг период на изплащане лихвите са изключително ниски, защото се поемат от производителя.
На есенната БАТА компанията изложи и големият товарач DL 420 на южнокорейската компания DOOSAN. Машината е със съчленена рама, което прави машината маневрена, въпреки големите си размери. Тази машина работи с кофа от 4,5 кубика за загребване на тежки материали, но реално може да работи с 8-9 кубика кофа за леки материали като зърно например. Използва се изключително в зърнени складове, на пристанища и в логистични центрове.
DOOSAN е лидер в производството на тежка механизация и е собственик на концерна BOBCAT. Компанията е един от най-големите производители на двигатели в света. В миналото челните товарачи John Deere за американския пазар на строителна техника са произвеждани именно от DOOSAN, тогава DAEWOO. В Русия и Европа тази марка е добре позната, но през последните години качествата на тази техника започват да се оценяват и в България.
DOOSAN разполага на склад и с по-малки модели като DL200 и DL250, които са с 2 и 2,5 кубика строителна кофа, така че спокойно може да работят с кофа от 4 кубика зърно.