Министерството на земеделието е готово с промените в наредбата за прилагане на подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, която ще бъде отворена през октомври и ще включва инвестиции в напояване. Проектът е пуснат за съгласуване и скоро ще бъде одобрен от Министерския съвет. Промените са съобразени с предложенията на браншовите организации, така че с новия прием максималният таван на субсидиите за един проект ще падне от 1,5 млн. евро на 1 млн. евро (от 3 млн. лв. на 2 млн. лв.)
Намалява се и максималният размер при колективните инвестиции за периода на прилагане на програмата и вместо 4 млн. и 5 млн. евро тези проекти също ще получават максимално 1 млн. евро.
Ще се намали и максималното комбинирано подпомагане за един проект за колективни инвестиции от 90 % на 70 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.
Промените планиран и по-малък процент субсидии като добавки /увеличенията/ към базовия размер от 50% - те ще се лимитират до 10 % надбавка за всеки един от отделните случаи, описани в текста на подмярката.
Изключително важно е добавянето на инвестиции за напояване като допустими при подпомагане по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“.
Решението за включване на дейности и инвестиции за напояване, като допустими за подпомагане по подмярка 4.1 в рамките на земеделските стопанства е взето с единодушно решение от страна на членовете на Комитета по наблюдение на проведеното заседание на 11 март 2016 г.
Предложените промени са базирани на Стратегия за управление и развитие на хидромелиоративния сектор и защита от вредното въздействие на водите в страната, разработена от Световна банка по проект, финансиран чрез техническа помощ на ПРСР.
Представените промени в текстовете на Наредба № 9 от 2015 г. по отношение на интервенциите в напояване в рамките на земеделските стопанства са изцяло съобразени с разработената Стратегия за хидромелиоративния сектор в страната, като за нуждите на подмярка 4.1 е използван подходът за подкрепа на инвестиции в земеделските стопанства предложен от Световна банка под формата на предложение за рамка и програмиране.
От октомври ще се прилагат промени и в критериите за оценка. Вместо досегашните 100 максимални точки в резултат на отправените от браншовиците предложения критериите за оценка ще достигнат 120 точки.
Във връзка с направеното предложение максималния брой точки, които едно проектно предложение може да получи по основните приоритета за овощарство, зеленчукопроизводство, животновъдство и етерично-маслени култури точките се вдигат от 19 точки на 23 точки.
Отделно всеки приоритет трупа по 19 точки - за проекти с инвестиции и дейности, насочени в сектор "Плодове и зеленчуци" – 19 точки;
- Проекти с инвестиции и дейности, насочени в сектор "Животновъдство"– 19
точки;
- Проекти с инвестиции и дейности, насочени в сектор "Етеричномаслени и
медицински култури"– 19 точки;
- Проекти с комбинация от инвестиции и дейности изцяло в секторите по т. 1.1,
1.2 и 1.3– 20 точки;
По отношение на критерия, насочен към „Проекти с инвестиции и дейности, които се изпълняват на територията на Северозападен район в страната“ по който се предоставят 9 точки, предложението е същия да бъде променен както следва;
- Проекти с инвестиции и дейности, които се изпълняват на територията на
Северозападен район в страната – област Плевен - 1 точка;
- Проекти с инвестиции и дейности, които се изпълняват на територията на
Северозападен район в страната – област Ловеч – 2 точки;
- Проекти с инвестиции и дейности, които се изпълняват на територията на
Северозападен район в страната – област Видин, област Враца и област
Монтана - 5 точки;
Във връзка с направеното предложение, максималният брой точки, които едно проектно предложение може да получи по „Приоритет 6“ от 18 точки се намалява на 14 точки.
По отношение на критерия, насочен към „Проекти с инвестиции и дейности от стопанства за производство на биологични продукти и/или стопанства в преход към биологично производство на продукти“, по който се предоставят максимален брой от 15 точки предложението е да отпадне от текста на критерия за оценка приоритета за стопанства в преход към биологично производство на продукти.
Предложението за нов текст по критерия е следното:
- „Проекти с инвестиции и дейности от стопанства за производство на биологични продукти“ – 15 точки и минимално изискване - „Над 50 % от допустимите инвестиционни разходи по проекта са свързани с производство на
биологични продукти“.
Целта е да бъде насочена финансовата помощ към производства, които вече са биологично сертифицирани и предлагат на пазара биологични продукти и от друга страна по прецизно разпределяне на приоритетите в Северозападен район на база характеристиките на отделните административни области в неговият обхват.
Предложение за добавяне на нов критерий за оценка, свързан с приоритета насочен към заетост в земеделските стопанства.
Предложението на Управляващия орган е въвеждането на нов критерий за оценка, който е насочен към устойчива заетост в съществуващи земеделски стопанства.
Предложението за текст по критерия е следното:
„Проекти представени от кандидати, които извършват земеделска дейност от най– малко три години към момента на кандидатстване“ – 10 точки и минимално изискване – „Средносписъчният брой на персонала от последните три години е най – малко 5 и този брой ще бъде запазен с изпълнение на инвестициите по проекта“.
Във връзка с направеното предложение максималният брой точки, които едно
проектно предложение може да получи по „Приоритет 3“ от 10 точки се увеличава на 20 точки.
С въвеждането на нов критерий за оценка, Управляващият орган има за цел да
подобри устойчивостта на създадената заетост в съществуващите земеделски стопанства. От друга страна с въвеждането на нов критерий за оценка, насочен към съществуващите стопанства ще се осигури надграждане и допълняемост със съществуващия вече критерий за създаване на нови работни места посредством проектите по подмярката.
Предложение за добавяне на нов критерий за оценка, свързан с допълнително насърчаване на интегрирания подход.
Предложението на Управляващия орган е въвеждането на нов критерий за оценка, който е насочен към допълнително насърчаване на интегрирания подход при земеделски стопанства.
Предложението за текст по критерия е следното:
- „Проекти с инвестиции за строителство или обновяване на сгради, помещения и на друга недвижима собственост, включително съоръжения, оборудване и
машини различни от земеделска техника, които са монтирани в тях“ – 10 точки
и минимално изискване – „Над 65 % от допустимите инвестиционни разходи по
проекта са свързани със строителство или обновяване на сгради, помещения и на друга недвижима собственост и/или съоръжения, оборудване и машини различни от земеделска техника, които са монтирани в тях“.
Във връзка с направеното предложение максималният брой точки, които едно
проектно предложение може да получи по „Приоритет 8“ от 8 точки се увеличава на 18 точки.
Управляващият орган на ПРСР се стреми да засили приоритетното подпомагане по подмярка 4.1 на проекти с инвестиции, които в по-голяма степен допринасят за постигане на изискванията на пазара за количество и качество на предлаганата продукция.
Изпълнението на тези цели ще позволи от друга страна и по-доброто интегриране на земеделските стопани в процеса по преработка на предлаганите от тях селскостопански продукти. Инвестициите в недвижима собственост позволяват тяхната по-дълга експлоатация във времето и значително допринасят за добавянето на стойност към произвежданата продукция чрез осигуряване на по-високо качество, чрез съвременни методи на съхранение, обработка и третиране, включително повишаване на производителността на труда.
Въвежда се ново Приложение № 13а, като част орт Наредба № 9 от 2015 г., което представлява Списък на култури и животни, попадащи в приоритетните за подпомагане сектори за целите на прилагане на подмярката с цел улесняване прилагането на подмярката.
Също така се прецизират и текстовете, свързани с кандидати, които не разполагат с минималния размер СПО към момента на кандидатсване.