Начало » Новини » Интервю
10.08.2016 г.

Мариела Йорданова: Очертава се тежка криза с фалити в зърнопроизводството

Заместник-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите

Снимка: НАЗ

В края на жътвата пазарът на зърно изненада неприятно с ниските изкупни цени на пшеницата и вялата търговия. Подобно блокиране на сделките е имало и предишни години, но заради необходимостта от финансов ресурс при подготовката за сеитбата през август търговията бавно потръгва - нещо, което това лято не се наблюдава. Как производителите оценяват ситуацията на пазара и какви са прогнозите за сеитбата. С тези въпроси Синор.БГ се обърна за коментар към зам. председателя на Националната асоциация на зърнопроизводителите Мариела Йорданова, чието стопанство се намира в Разградско.

Г-жо Йорданова, как оценявате реколта 2016-а? 

При есенниците ситуацията е почти като миналогодишната, но за пролетните култури превиждам драматичен спад. От 16 години активно се занимавам със зърнопроизводство и не помня подобно лято, при което близо 2 месеца в Северна България да не е падал дъжд с икономическа значимост за посевите. Тази година обаче се случи и обхваща един триъгълник между реките Бели Лом и Дунав и градовете Тутракан и Русе. Това са огромни площи, включващи Русенско, Силистренско, Плевенско, Шуменско и Разградско. При нас от 12 юни не са падали сериозни валежи и състоянието на пролетниците е страшно.

Дори миналата година, когато също имаше суша, положението не беше толкова зле, защото безводието започна в края на юли, когато растенията бяха в друга фаза на развитие.

Какви ще са пораженията за бранша?

Има колеги, чиято царевица изцяло е изсъхнала и няма да приберат и килограм зърно. Други пък успяха да я приберат за силаж, докато това все още беше възможно.Според мен повечето колеги ще започнат жътвата на царевицата преди слънчогледа и то с цел не да приберат някаква реколта, а просто да разорат земята и да освободят площите за сеитбата.

Какви добиви очаквате от царевицата и слънчогледа при това положение?

При царевицата, както казах, добивите ще бъдат изключително слаби. Максимум 100-200 килограма от декар. Само да припомня, че миналато лято средните добиви бяха над 540 кг.

Сушата се отрази и на слънчогледа, затова и там не се очаква добра реколта, при всички положения ще е по-зле от 2015 г. Тогава от декар бяха прибрани около 202 кг семе.

Значи като финансов ресурс изцяло ще разчитате на добивите от пшеница и ечемик?

Есенниците не пострадаха толкова сериозно. По данни на министерството на земеделието реколтата тази година ще бъде като миналогодишната – около 5 млн. тона. Данните на нашата асоциация се разминават леко, като нашите предвиждания са за по-слаби добиви. Възможно е министерството да е по-точно в оценката си, защото след като службата по зърното се разформирова и статистиката мина към земеделските служби, данните са по-точни.

Но дори и при тази реколта не можем да разчитаме на добри доходи, тъй като изкупните цени на пшеницата това лято са с 15% по-ниски от миналогодишните.

Пазарът се е свил и сделки почти не се сключват, защото всяка продажба на подобна цена означава загуба.

Какво имате предвид?

Заради пролетните дъждове тази година себестойността на зърното е изключително висока. Правеха се по няколко пръскания и за да могат хората да покрият направените разходи, при сегашните цени на зърното те трябва да са прибрали по 550-600 кг. от декар, което е трудно постижимо. Това означава огромни загуби за значителна част от бранша.

От друга страна рентите са много високи – в Северна България варират между 50 и 80 лева на декар. Затова и на много места колегите започнаха да намаляват тези плащания.

На този фон как предвиждате да започне сеитбата?

Заради сушата машините не могат да влязат за оран и сеитбата на рапица е доста под въпрос. В Разградско не съм чула колега, който да е готов за тази сеитба. Очакваха се валежи, но тук, както казах не е валяло от 12 юни и земята е суха.  

Значи ситуацията изглежда почти като през 2008 г.?

Очертава се тежка криза и това ще се усети в близките месеци. Освен спада при рентите се усеща и отказ от покупка на земя. Пазарът отдавна не е така активен, както беше преди година-две. Защото освен трудния пазар със селскостопанска продукция, проблеми има и в животновъдството.

Като добавим и по-ниските субсидии за сектора, хоризонтите за бизнеса силно се ограничават. Докато през миналата година получавахме по 30 лева за дка, сега за хектар и за зелени плащания сумата е 28 лв. А в същото време административните тежести по изпълнение на ангажиментите са много големи и земеделието става нерентабилно.

Всичко това рефлектира негативно върху производството и хората постепенно се отказват от полската работа.

В Разградско вече има колеги, които разпродават стопанствата си и се опасявам, че това не е случайно явление. Тези фалити не са добър сигнал за зърнопроизводството, което доскоро беше единственият икономически ефективен подсектор от селското ни стопанство.

Интервюто взе: Екатерина Стоилова

Мариела Йорданова: Очертава се тежка криза с фалити в зърнопроизводството
27499
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Доходи през 2018 г.
Мариела Йорданова: Махалото леко се връща към българската селекция пшеница
Преди началото на жътвата
Мариела Йорданова: Очакваме по-слаба реколта от 2016 г., картината на полето е доста шарена
Мариела Йорданова: Бихме тъпана за проблемите, а срещаме пълно мълчание
Мариела Йорданова, изпълнителен директор на „Сортови семена” - Разград:
Българските семена се търсят в цяла Европа
Пети агросеминар на НАЗ
Трето поколение зърнопроизводители градят бизнес, който не създава емигранти
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини