Начало » Новини » Интервю
13.06.2017 г.

Мариела Йорданова: Очакваме по-слаба реколта от 2016 г., картината на полето е доста шарена

Преди началото на жътвата

sinor

Честата смяна на времето, локалните валежи, пороите и унищожителните градушки от последните седмици не дават надежди за рекордна зърнена реколта. "Шарена е картината с посевите тази година. Има землища, където в едния край е сухо, а на другия - порой е отнесъл част от реколтата", съобщи за Синор.БГ Мариела Йорданова, зам. председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

На 14 юни утре асоциацията ще даде официален старт на жътвената кампания с прибирането на ечемика край Карнобат. В Южна България посевите са готови за жътва, но на север от Стара планина ще има забавяне с около седмица, което се дължи на студената пролет и валежите, посочи още Йорданова.

Дъждовното време тази година принуди на места стопаните да третират дори трикратно нивите с фунгициди вместо двукратното пръскане, което се наложи през последните години. Заради влагата избуяха ръждите, които масово заразиха и българските и чуждите сортове пшеница и ечемик. Всичко това ще даде отражение и върху качеството на зърното, което на този етап все още не може да се прогнозира как ще се развие.

Въпреки проблемите обаче Йорданова смята, че реколтата тази година все пак ще бъде прилична. Прибраните количества зърно обаче ще бъдат под стойностите през 2016 г., когато страната прибра около 5,4 млн. т. Причината е в засушаването в редица части на Южна България и климатичните промени с поройните дъждове от последния месец, които са засегнали немалко части от северните части на страната. 

Градушките край Русенско от последната седмица, както и пороите край Попово и Шумен, където на места паднаха но 60 литра на квадратен метър, са допълнителен стрес за стопаните, тъй в много места посевите са унищожени на 100 процента“, посочи Йорданова, чиито полета са в Разградско.

В Северна България до границата с Плевенско няма противоградна защита, затова и градушката е помляла доста посеви в общините Русе, Сливо поле, Тетово и Беловица, обясни още зам.шефът на НАЗ.

„В същото време виждаме как в Румъния непрекъснато стрелят срещу градоносните облаци, което показва, че там се мисли за защитата на земеделската продукция“, посочи Йорданова. И добави, че в това отношение България изостава и трябва да засили мерките за ограничаване на пораженията от климатичните промени.

В същото време директорът на института по пшеницата в Генерал Тошево проф. Илия Илиев обясни, че средните добиви в региона на Добруджа ще се движат като тези през миналата година. При перфектно гледаните ниви, където агротехническите мероприятия са спазвани стриктно, добивите може да стигнат и 700-750 кг. от декар. Средните добиви в региона според него ще бъдат около 500 кг. А в по-непроизводителните райони може да паднат и до 300 кг.

Мариела Йорданова: Очакваме по-слаба реколта от 2016 г., картината на полето е доста шарена
17289
 

Последни материали
Виж
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Увеличиха квотата на България за улов на калкан в Черно море
Свързани материали
Виж
„Катастрофална година“ във фермите на Великобритания
Данни за прибирането на слънчогледа в област Добрич
Добивът от маслодайния слънчоглед е най-висок в община Тервел
Жътва
Украинските фермери в районите на фронтовата линия ще получат ръкави и мобилни съоръжения за съхранение на зърно
Прибрана реколта от есенници в страната по последни оперативни данни
Между 500 и 700 килограма от декар за пшеницата и за ечемика са добивите досега в Силистренско
Агростатистика
Прогнозите за 6,1 милиона тона реколта от пшеница остават бленувани
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини