Пораженията от градушките тази пролет са най-унищожителни за последните 10 години. След 2014 година, когато бедствията поразиха немалка част от посевите, сега ситуацията е най-тежка, съобщи министърът на земеделието и храните Десислава Танева в интервю за националната телевизия. Последната статистика сочи, че от 10-те милиона и половина декара, които са обхванати от системата на противоградната защита, тази пролет градушките са унищожили 7 хил. дка. Данните за щетите в останалата част от страната, съставляваща 75% от общата обработваема, още не са готови, посочи министър Танева.
В тази връзка тя припомни, че в началото на седмицата при среща с фермери и застрахователи е обсъждана бъдещата стратегия за защитна система против градушки и бедствия.
От своя страна земеделските производители трябва да започнат сами да се застраховат, защото само така биха успели да получат прилични обезщетения. В тази връзка министерството смята да увеличи държавната помощ за покриване на част от застрахователните вноски. До този момент фонд „Земеделие” отпускаше годишно по 1,5 млн. лв. На едно от следващите заседания се предвижда този бюджет да се увеличи до 2,5 млн. лв., посочи министър Танева.
Бъдещата противоградна защита предвижда 11,5 милиона декара да бъдат обхванати от противоградните ракетни площадки, а останалите 26,5 милиона декара – от самолети.
Въпреки че при самолетната защита ефективността е с 5 на сто по-ниска от наземната, борбата със самолети има по-голям обхват и се ползва за борба срещу слани и други бедствия, посочи министърът.
Самолетната защита би могла да се въведе още от 2017 г., докато наземната – може би година по-късно.
Общо разходите за въвеждане на системата ще струват около 17 млн. лв.
Голяма част от защитата ще се поема от самите фермери. Допълнително ще се уточняват и таксите, които годишно ще се плащат за защита от градушки.
На този етап годишно държавата обезщетява стопаните с 6 млн. лв., но тези средства се плащат само за 100% унищожени площи.