Начало » Новини » Коментари
27.05.2016 г.

Еврокомисията ще съди България, Унгария, Латвия, Литва и Словакия, ако не променят законодателствата си за продажба на земеделска земя

Sinor.bg

Европейската комисия поиска официално от България, Унгария, Латвия, Литва и Словакия да променят вътрешните си законодателства, свързани с придобиването на земеделска земя от чужденци. В противен случай тя ще се отнесе до Съда на Европейския съюз, съобщи сайтът на ЕК. Поводът за решението е въведените ограничения за покупка на имоти от офшорни компании, въведени в съответните законодателства.

Ако до два месеца петте държави не съобразят нормативите с европейските, те отиват на съд с обвинението, че нарушават свободното движение на капитали и свободата на установяване в ЕС.

През 2013 г. парламентът прие промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, които предвиждаха огромни санкции за купувачи на земеделска земя, чиито акционери са офшорни компании. Този закон беше изключително популистки и беше насочен срещу голяма част от фондовете за земеделска земя, които за последните 10 години уедриха инвестираха в земя и дадоха стимул за уедряване на земята.

Според промените санкциите срещу офшорките трябваше да започнат да се прилагат от октомври 2015 г., но по предложение на депутата от АБВ проф. Иван Станков те бяха отложени с две години.

С последното си решение Европейската комисия ще принуди България и останалите държави да променят изцяло законодателството, в портивен случай ще бъдат съдени са нарушения на основните права на европейската общонст.

Според договорите за присъединяване от 2003 г. (връзка е външен) новите държави-членки имаха гратисен период за привеждане на националните си законодателства с правото на ЕС.

След изтичането на тези периоди през 2014 г., България, Унгария, Латвия, Литва и Словакия приеха нови закони, регламентиращи придобиването на земеделска земя.

Тези нови национални правила съдържат няколко разпоредби, които Комисията счита за ограничение на свободното движение на капитали и свободата на установяване. Това на свой ред може да обезкуражи трансграничните инвестиции.

Някои от ограниченията може да преследват обосновани цели, тъй като те имат за цел да се противодейства на спекулативните покупки.

Въпреки това тези законодателства не могат да прилагат дискриминационни правила спрямо други граждани на ЕС, се посочва в мотивите.

Още на 23 март 2015 г. Еврокомисията изпрати "официални уведомителни писма" до България, Унгария, Словакия, Литва и Латвия. След като получи отговорите от тези държави-членки, Комисията все още е загрижен за националните разпоредби, които понастоящем са в сила.

Основният проблем в България и Словакия, е, че купувачите трябва да са дългосрочно пребиваващи в страната, която дискриминира други граждани на ЕС.

Унгария има много рестриктивна система, която налага пълна забрана за придобиване на земя от юридически лица, както и задължение на купувача да има ферма със собствена земя.

В Латвия и Литва пък купувачите трябва да се регистрират като земеделски производители.

Еврокомисията е съгласна, че националните органи следва да регулират вътрешните си селскостопански пазари на земя  и да принуждават купувачите да я използват за селскостопански цели, но въпреки това трябва да се откажат от мерки, които са прекалено рестриктивен и дискриминационни по отношение на привличането на инвестиции в развитието на селските райони.

Еврокомисията ще съди България, Унгария, Латвия, Литва и Словакия, ако не променят законодателствата си за продажба на земеделска земя
11059
 

Последни материали
Виж
Иззети са 49 моторни превозни средства и 23 моторни триона
Горските отчетоха близо 10 на сто ръст на проверките на полугодието
Скъпо излезе само малко количество, закупено чрез частна сделка
Южна Корея се запасява усърдно с по-евтина фуражна царевица на търгове
При проверка на БАБХ, МВР и ДАНС в северна България на 24 юли
Иззеха неразрешени продукти за растителна защита от търговци и фермери
Огънят вероятно е тръгнал от мълния, поразила кравефермата
В Свищовско 23 крави загинаха в пожар, унищожени са и 5000 бали сено
Близо 2000 декара с есенно зърно са пострадали от неблагоприятни събития
Фермерите отчитат по-високи добиви от пшеницата в Ямболско
Съвети навреме
Важни съвети за поливане на растенията в горещини като сегашните
Свързани материали
Виж
Нормативни промени
Рязко вдигат таксите за издаване на скици и за промяна предназначението на пасища и мери
НСИ
Въпреки кризата и през 2024 г. рентите остават високи
Пазар на земята
Само в Пловдивско и Пазарджишко нивите поевтиняват, в пет други района цените растат
С най-висок скок е цената в Югозападния район
Земеделската земя поскъпна с 95 лв./дка през 2024 г., рентата падна
МЗХ отговаря на въпроси
Държавата няма идея какви приходи ще влязат от продажбата на ТКЗС-дворовете
За участие в споразумения
Напомняне: До 30 юни земеделците да регистрират договорите за земята
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини