Начало » Новини » Коментари
18.11.2015 г.

Санкциите срещу офшорки, притежаващи земи, може да се отложат, от което бюджетът ще загуби 1,5 млрд. лв.

Решения

Sinor.bg

С промени в Закона за опазването на земеделските земи депутатите от парламентарната комисия по земеделие са одобрили предложението на колегата си от АБВ проф. Иван Станков за отлагане с две години на санкциите срещу офшорни компании, притежаващи обработваема земеделска земя. Предложението е гласувано при второто четене на законопроекта през миналата седмица, съобщиха вестниците „Труд“ и „24 часа“. Според приетия преди две години Закон за собствеността и ползването на земеделските земи глобите трябваше да се прилагат от първи октомври 2015 г.

С новоприетите промени обаче тази дата се измества за октомври 2017 г. Това е необяснимо, като се знаеше, че БСП беше срещу притежанието на земя от офшорни компании, а предложенията са внесени от депутат от АБВ, партия, която демонстрира, че е свързана с левите убеждения и защитава националните интереси.

За притежание на 1 декар земя от офшорка, дружествата за земеделска земя трябва да бъдат глобявани от октомври тази година със 100 лева. Преди това, през лятото на тази година бяха одобрени законови промени, с които тези санкции бяха премахнати за инвестиционните компании, чиито акции се продават на фондовета борса. Това стана с изменения в Закона за собствеността и ползавенто на земеделските земи и Закона за инвестиционните дружества.

Решението беше правилно, защото тези дружества са публични и собствеността им е прозрачна. 

Експерти припомниха за Синор.бг, че 100-те лева глоби отпаднаха за дружества, чиито "акции се търгуват на регулиран пазар в държава-членка на Европейския съюз, или в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, както и на пазар, включен в списъка по Кодекса за социално осигуряване, Закона за публичното предлагане на ценни книжа или Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране, и същите дружества и техните акционери са разкрили изискуемата информация в това число и за дялово участие по реда на  Закона за публичното предлагане на ценни книжа и действащото в Република България законодателство".

По този начин беше дадена глътка въздух за инвестиционните компании.

Глобите за офшорките обаче останаха, тъй като тяхната собственост е неизвестна и затова държавата се опитва да направи този пазар прозрачен. 

Промяната от лятото беше одобрена от всички браншови организации в страната. Затова и представителите на бизнеса сега не могат да си обяснят защо се въвежда отлагане на санкциите и за офшорните компании. 

Според експерти в бранша тези офшорки притежават около 1,5 млн. дка, което означава, че при санкция от 100 лева за декар, в бюджета ще влязат поне 1,5 млрд. лева. 

С предложените от проф. Станков промени обаче бюджетът отново ще бъде ощетен, обясниха експерти. Според тях слуховете, че тези офшорки притежават само 300 хил. дка земя, са нереални. Регистрите са публични и всеки може да се убеди, че тези компании разполагат с 1,5 млн. дка.

Очакват се промените да бъдат гласувани в пленарна зала.

Санкциите срещу офшорки, притежаващи земи, може да се отложат, от което бюджетът ще загуби 1,5 млрд. лв.
8167
 

Последни материали
Виж
На подпис са осигурени 125 млн.лв по Украинската помощ
Рапицата и соята също са сред отличниците
Украйна печели най-много от износа на растителни масла, царевица и пшеница
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Свързани материали
Виж
Актуална информация от ЕК
ЕК с нови мерки срещу субсидирането на офшорни компании, избягващи данъците
Законодателни промени
Законът срещу покупката на земя от офшорки ще потопи два важни пазара – с акции и със земеделски имоти
Законодателни промени
Бизнесът изригна срещу промени в закона за земята, насочени срещу фондовата търговия и имотния пазар в страната
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини