По повод неверни публикации в медиите, че „с последните промени в Закона за сдруженията за напояване се готви скрита приватизация на „Напоителни системи”, от министерството на земеделието излязоха с остра позиция, отричаща тези твърдения. От ведомството припомниха, че държавното предприятие „Напоителни системи” е в списъка на забранените за приватизация предприятия.
Продажбата на активи с отпаднала необходимост се извършва с публична процедура по Закона за държавната собственост, което води единствено до намаляване на дълга на държавното предприятие към Националната агенция по приходите.
За поредн път сме свидетели на изказвания, които не почиват на експертни тези и аргументи, а само и единствено на политически лозунги, се посочва в позицията. И се припомня историята по подготовката на стратегията за напояване, която изисква законови промени при сдруженията за напояване.
През пролетта на 2014 по време на управлението на правителството на премиера Пламен Орешарски е сключен договор със Световна банка за изготвяне на обща стратегия за развитие и управление на хидромелиорациите и защита от вредното въздействие на водите, одобрена от Народното събрание.
В тази стратегия, изготвена и предоставена на Министерство на земеделието и храните през ноември 2015 г., Световната банка препоръчва да се промени законодателството в областта на хидромелиорациите, което да гарантира успешното бъдещо развитие на сектора.
В тази връзка, след като Министерството се съобрази с препоръките на Световната банка, предложи промени в Закона за сдруженията за напояване, които са качени на сайта на институцията за обществено обсъждане. Предложените промени са обсъдени и съгласувани с всички заинтересовани. Промените имат за цел:
• Да отпадне елементът на държавна помощ, с което се изпълнява европейски регламент;
• като приемането на това законодателство е условие за финансиране на сдруженията за напояване като бенефициенти по мерките от ПРСР 2014-2020 г.
С измененията в Закона се цели още и изчислението на цената на водата за напояване да се извършва по методика, с която да се стимулира поливното земеделие.