Датски генетици са успели да видоизменят бактериите, използвани за производството на кисело мляко, създавайки нов вид млечен продукт със сладък вкус, който не изисква добавяне на захар, се посочва в публикация в електронното издание Medical Daily. Полученият продукт обаче е малко по-вреден от обикновените подсладени млека заради високото съдържание на глюкоза.
Идеята на учените била да се опитат за отучат щамовете Streptococcus thermophiles и Lactobacillus delbrueckii, използвани в производството на киселото мляко, да използват за храна глюкозата, която заедно с галактозата е продукт от разлагането на съдържащия се в млякото дизахарид лактоза.
Познатите бактерии преработват лактозата в галактоза и глюкоза, след което, поглъщайки глюкозата, произвеждат още повече галактоза. Генетично модифицираните бактерии не могат да усвояват глюкозата, а само я произвеждат.
Новото подсладено мляко е с високо съдържание на глюкоза и ниско – на лактоза и галактоза. Остава неясно обаче дали именно голямото количество глюкоза няма да се окаже пречка за внедряването му в масово производство.