Инспекторите от Държавен фонд „Земеделие” са засекли фрапантни нарушения при кандидатстването за субсидии, след като между 2011 и 2016 г. са проверили общо 3012 г. подадени сигнала. От тях 538 са изпратени за проверка в прокуратурата. Сред най-наглите прояви е проект, подаден от починал фермер, чийто бизнес уж се движел от неговата майка, съобщи Юлиян Марков, шеф на дирекция „Противодействие с измамите” във фонда. "Мъртвата душа" била установена във Варненско, като случаят моментално е даден на прокуратурата. Данните бяха изнесени от ръководството на фонда, след като в продължение на три седмици в някои медии бяха изнесени публикации със спорна достоверност.
Немалка част от медийните текстове уличаваха чиновници в масово одобрение на проекти за покупка на яхти, кемпери и луксозни автомобили, с които според публикациите се източвали средства от селската програма. Шефът на фонда Румен Порожанов и колегите му обаче представиха подробна статистика, опровергаваща изнесените данни. От нея се виджда, че нито един кемпер не е платен, въпреки одобрените проекти.
Порожанов припомни, че голяма част от медийните текстове представят информация за депозирани проекти от времето на предишно ръководство на фонда, поело управлението преди кабинета Орешарски. Така индиректно Порожанов посочи кой е инициаторът на тези атаки, посочвайки, че нито един от проектите с луксозни возила не са получили субсидии, дори да са били одобрени, тъй като с последващи промени в наредбата ръководството получи право да не ги изплаща.
От разкритите през последните пет години нарушения най-голям брой – 51% - са свързани с манипулация на тръжните процедури, където кандидати са подавали документи с невярно съдържание или са фалшифицирали фактури.
Засечени били 2 консултантски агенции, при едната от които 15 от подадените проекти са били с фалшифициран доход за предходна година по мерките 311 и 312 от селската програма. При 21 проекта на втората консултантска компания е установено източване на ДДС чрез фалшиви фактури.
В 6 от проектите за техника по мярка 4.1 кандидатите са представили искане за неправомерно високи субсидии за 8 комбайна от една и съща марка и тип, като разликата в посочените цени е достигала 120 хил. лева за машина, а всички комбайни са били закупени от един и същи дистрибутор.
Последните нарушения, установени от инспектората, са свързани с директните плащания, където фермери без животни са заявявали над 500 хектара ливади и пасища. Установени са 54 подобни заявления, като всички също са подадени за разследване в прокуратурата.
Целта на този отчет беше да се демонстрира на обществеността, че т. нар. уж „скандални” източвания на средства, които се били допускали с участието на чиновници от фонда, на практика са силно преувеличени.
Самият директор на фонда Румен Порожанов определи някои публикации в медиите като систематична атака за дискредитиране на ведомството.
Затова и шефът на инспектората обясни какви проверки са извършени на самата администрация. Периодично от 2013 до 2016 г. са проверени 294 сигнала срещу чиновници от фонда. При тях е установено, че 98 от сигналите са били фалшиви и само 4 са изпратени на прокуратурата. Досега е осъдена за изнудване на фермери само една служителка в Плевен, а други две са осъдени на първа инстанция.