Начало » Важно за фермера » Животновъдство
06.04.2016 г.

Определена е тарифата за профилактичната програма за животните

Министерски съвет

Правителството прие Тарифа за определяне на цените, които се заплащат за изпълнението на мерките по Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози. С нея се определя стойността на услугите, които предоставят ветеринарните лекари, включващи извършването на отделните мероприятия по видове животни, съгласно Програмата. Това включва ваксинации, вземане на проби, алергични изследвания, прегледи на пчелни семейства, клинични обследвания на животновъдни обекти и др., както и въвеждане на данните в Интегрираната информационна система с данни за идентифицираните животни и за животновъдните обекти.

Според тарифата:

Цени, които се заплащат на ветеринарните лекари, сключили договор за изпълнението на мерките по програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози на терена

Чл. 5. За извършване на ваксинация на:

1. едро преживно животно (ЕПЖ) и за въвеждане в Интегрираната информационна система (ВетИС) на БАБХ - за едно животно по 2,00 лв.;

2. еднокопитно животно (ЕКЖ) и за въвеждане в Интегрираната информационна система (ВетИС) на БАБХ - за едно животно по 2,00 лв.;

3. дребно преживно животно (ДПЖ) и свине (СВ) и за въвеждане в Интегрираната информационна система (ВетИС) на БАБХ - за едно животно по 1,00 лв.;

4. за ваксинация на птици (очно-назално) се заплаща по 0,20 лв.

5. За ваксинация срещу бяс по разпореждане от БАБХ и въвеждане на данните във ВетИС за едно животно по 3,00 лв.

Чл. 6. За извършване на алергично изследване за туберкулоза на:

1. едри преживни животни (ЕПЖ) и въвеждане на резултатите във ВетИС от извършеното мероприятие се заплаща- за едно животно по 10,00 лв.;

2. свине (СВ) и въвеждане на резултатите във ВетИС от извършеното мероприятие се заплаща- за едно животно по 5,00 лв.;

3. птица - за една птица по 2,00 лв.

Чл. 7. За вземане и изпращане на проба за бактериологично и вирусологично изследване се заплаща:

1. за проба от ЕПЖ и въвеждане на данните във ВетИС - за едно животно по 2,00 лв.;

2. за проба от ДПЖ и въвеждане на данните във ВетИС - за едно животно по 2,00 лв.;

3. за проба от СВ и въвеждане на данните във ВетИС - за едно животно по 2,00 лв.;

4. за проба от птици - за една птица по 1,00 лв.;

5. за проба от ЕКЖ и въвеждане на данните във ВетИС - за едно животно по 2,00 лв.;

6. за проба от пчелни семейства за болести по пчелите - за една проба по 2,00 лв.;

Чл. 8. За вземане и изпращане на кръвна проба за серологично или вирусологично изследване се заплаща:

1. за проба от едно животно и въвеждане на данните във ВетИС - по 4,00 лв.;

2. за проба, взета от една птица - по 1,00 лв.

Чл. 9. За вземане, изпращане и въвеждане на данните във ВетИС на проба от мозъчен ствол за ТСЕ от видовете и категориите животни се заплаща по 15,00 лв. за една проба, взета от ЕПЖ или от ДПЖ.

Чл. 10. За вземане и изпращане на клоакална и/или трахеална тампон-проба или на фекална проба от птица се заплаща по 0,50 лв. за една проба.

Чл. 11. За извършване на клиничен преглед на пчелни семейства за болести по пчелите се заплаща за едно пчелно семейство по 1,00 лв.

Чл. 12. За извършване на клинични обследвания за остри заразни заболявания, в т. ч. класическа чума по свинете (КЧС), шап по чифтокопитните животни и син език, попълване на чек-лист и въвеждане във ВетИС на извършеното мероприятие се заплаща по 4,00 лв. за един животновъден обект.

Чл. 13. За въвеждане на информация във ВетИС от извършена идентификация на животните в животновъдните обекти в законоустановените срокове за ЕПЖ, ДПЖ, ЕКЖ и СВ се заплаща по 1,00 лв. за едно животно.

Чл. 14. За изготвяне на заявка за подмяна на лазерно надписани идентификационни марки за ЕПЖ и за въвеждане на данните във ВетИС  се заплаща по 1,00 лв. за едно животно.

Чл. 15. За въвеждане на данните във ВетИС от извършената идентификация при подмяна на паднали идентификатори за ДПЖ и СВ се заплаща по 1,00 лв. за едно животно.

 

Раздел III

 

Цени, които се заплащат на лабораториите за извършените анализи във връзка с изпълнението на мерките по програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози

 

Чл. 16. За изследване за антраксни бацили и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС (Реакция преципитация (РП) - тип Асколи) чрез топла или студена асколи реакция за една проба се заплаща 10,00 лв.

Чл. 17. За изследване при инфекции и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС – (Класическа микробиология - култивиране, изолиране и типизиране на причинителя) се заплаща за една проба 12,00 лв.

Чл. 18. За изследване при бактериални инфекции и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС - Реакция за свързване на комплемента (РСК) за преживни животни и свине, се заплаща за една проба 13,00 лв.

Чл. 19. За изследване при бактериални инфекции и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС - Реакция за свързване на комплемента (РСК) за еднокопитни животни, се заплаща за една проба 18,00 лв.

Чл. 20. За изследване при метода ELISA и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС се заплаща за една проба 20,00 лв.

Чл. 21. За извършване на изследване скрининг изследване на сборни кръвни серуми за бруцелоза по животните чрез ELISA и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС, за една проба се заплаща 2,70 лв.

Чл. 22. За изследване по метода Бърза аглутинация (Розбенгал тест (РА) и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС се заплаща за една проба 6,00 лв.

Чл. 23. За изготвяне на имунодифузионен тест при бактериални и вирусни заболявания (Имунодифузионен тест (АГИД) и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС се заплаща за една проба 20,00 лв.

Чл. 24. За изследване по метода Микроаглутинация (Реакция микроаглутинация) и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС се заплаща за една проба 5,00 лв.

Чл. 25. За изследване серологични и вирусологични (Полимеразно верижна реакция (PCR) и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС се заплаща за една проба 23,00 лв.

Чл. 26. За изследване чрез бърза аглутинация (Аглутинация (РВХА) и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС се заплаща за една проба 10,00 лв.

Чл. 27 За изследване на пряка имунофлуоресценция на хистосрезове и ламели с клетъчни култури (Пряка имунофлуоресценция (ДИФ) и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС се заплаща за една проба 20,00 лв.

Чл. 28. За изследване на вируснеутрализация (ВН) и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС се заплаща за една проба 20,00лв.

Чл. 29. За изследване на заболяванията по пчелите и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС, за една проба се заплаща, както следва:

1. за Американски гнилец чрез Микробиологичен метод за доказване Paenibacillus larvae - 14,00 лв.

2. за Нозематоза чрез Микроскопски метод – качествен – 6,00 лв.

3. за Акароза чрез Микроскопски метод – 9,00 лв.

4. за Малък кошерен бръмбар – 7,00 лв.

Чл. 30. За изследване на Пебрина по бубите чрез Микроскопски метод и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС за една проба се заплаща  – 6,00 лв.

Чл. 31. Цените на лабораториите за извършените анализи по този раздел включат стойността на диагностикумите. Извършените анализи се заплащат след въвеждане на резултатите от съответната лаборатория във ВетИС.

Чл. 32. При изследване на заболяванията по животните при изпълнението на мерките по програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози и невъзможност за въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС, поради липсваща функционалност на системата, цената на съответното изследване се намалява с 1,00 лв.

Определена е тарифата за профилактичната програма за животните
8638
 

Последни материали
Виж
До 14 май стопаните със 100% пропаднали площи от градушката в Южна България подават заявления за обследвания
Обзор на Софийска стокова борса за периода 23-27април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата продължават да вдигат цените
Тютюнопроизводителите и занапред ще получават държавна подкрепа
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 април – 2 май 2024 година
Остава опасността от слани във високите полета на западна България
За незаконно овладяване на държавни поземлени участъци
Украинският земеделски министър подаде оставка заради корупционни обвинения
Призив за подкрепа
Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери
Свързани материали
Виж
За профилактичната програма
С 19,3% се вдигат тарифите на ветеринарите през 2024 г.
Обсъждането е до 29 октомври
Как поскъпват услугите за профилактика на животните през 2024 г.
Износът на американско уиски е намалял с 21 процента
Бумерангът на новата митническа тарифа ще коства десетки хиляди работни места в САЩ
Решения на Министерския съвет
Промени в таксите, събирани на пазарите и борсите
Важно за фермера
До края на март ще се плащат таксите за водата, ползвана през 2016 г.
Нормативни промени
Таксите за профилактика по животните остават почти без промяна, с леки корекции според инфлацията
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини