Начало » Важно за фермера » Животновъдство
12.03.2016 г.

Фермерите от балтийските републики молят ЕС за помощ

Остри реакции срещу ниските цени в цяла Европа

Sinor.bg

Фермерски организации от балтийските републики са изпратили писмо до европейския комисар за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоугън с молба да бъдат предприети редица мерки, които да смекчат кризата на пазара на европейския съюз и да пресекат вълната от фалити в селскостопанския сектор на общността, съобщиха техни представители пред Латвийската телеграфна агенция.

Според изчисленията на фермерите загубите в млечния отрасъл в Латвия, които не те не са получили никакви компенсации, само за една година – между август 2014, когато бе наложена забраната за внос в Русия на селскостопански продукти и храни от държавите-членки на ЕС, и август 2015 г. – са достигнали 96 млн. евро, а тези на свиневъдите – 24 млн. евро. В Естония млечният бранш е понесъл загуби от 67 млн. евро, а свиневъдите – 15 млн. евро. Загубите на литовските млекопроизводители са достигнали 150 млн. евро. От агенцията припомнят, че в края на 2015 г. латвийските млекопроизводители получиха помощ от 43 млн. евро, включително 7,6 млн. евро от ЕС и 7,15 млн. евро, пренасочени от други програми.

Признавайки досегашните усилия на отдела за земеделие и развитие на селските райони към Европейската комисия за осигуряване на помощи, фермерите от балтийските републики все пак отбелязват, че щетите от кризата не са компенсирани в достатъчна степен и молят да бъдат предприети незабавни целенасочени мерки за тяхното подпомагане. В писмото си до Хоугън те изтъкват, че спадът на цените на селскостопанските продукти не спира и производителите продължават да понасят загуби заради руското ембарго и колебанията на международните пазари.

Фермерите настояват ЕС да подготви дългосрочна стратегия за преодоляване на кризата на пазара, която да включва стимулиращи мерки, осигуряване на паричните потоци към стопанствата и кооперативите, подобряване на условията за лизинг, намаляване на бюрокрацията в програмата за подкрепа на селските райони, мерки за пазарни интервенции и съдействие при усвояването на нови външни пазари.

Междувременно литовските фермери заплашиха да проведат протест около парламента на страната в края на март, „на който ще доведат крави и ще ги държат дотогава, докато министърът на селското стопанство не подаде оставка”, съобщи електронното издание DairyNews. Ултиматумът бе обявен на среща на ръководители и представители на фермерски организации с председателя на опозиционната партия Съюз за родината-Литовски християндемократи Габриелюс Ландсбергис и бившия министър на селското стопанство Казис Старкявичюс.

През септември 2015 г. ЕК отпусна 12,63 млн. евро на литовските млекопроизводители от общия пакет с помощи за селскостопанския сектор в ЕС на стойност 500 млн. евро, а от бюджета на страната те получиха допълнително 12,23 млн. евро. Средствата обаче покриха само отчасти загубите на фермерите, а през тази година те няма да получат никаква помощ, тъй като в държавния бюджет не са предвидени средства за тази цел въпреки предложенията на опозицията за отпускането на 12,6 млн. евро.

Фермерите от балтийските републики молят ЕС за помощ
7037
 

Последни материали
Виж
Има и по 50 лева, което според производител е абсурдно
Козунаците за Веикден са поскъпнали с около 5 на сто заради ДДС
Фермата с новия случай е известна с изключителни мерки за биосигурност
Германия отново е свободна от шап, Унгария откри пето огнище
Пак за 120 000 тона и срокове на доставка през август и септември
Йордания отмени търга за фуражен ечемик и насрочи нов за 23 април
Правят се последните домашни приготовления за Великден
На Велика събота духът на Иисус Христос разкъсва оковите на ада
В птицекомбината в Мизия цените не са променяни от 2 години
Производител не очаква яйцата за Великден да поскъпват
Полезни съвети
Трипс – големи проблеми от малък вредител
Свързани материали
Виж
Пушена скумрия с кисело мляко
Мляко за поливане и пръскане на разсада
По-високи цени на млякото в 24 държави от ЕС
Въвеждаме мита за американски селскостопански продукти
Българските крави дават мляко с масленост 3,6-3,8 на сто
Два лева за кофичка кисело мляко от 400 грама в магазина не е нормална цена
Парадоксално най-много се плаща в Кипър, България е сред опашкарите
Изкупните цени на млякото в Португалия са сред най-ниските в ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини