Фермерски организации от балтийските републики са изпратили писмо до европейския комисар за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоугън с молба да бъдат предприети редица мерки, които да смекчат кризата на пазара на европейския съюз и да пресекат вълната от фалити в селскостопанския сектор на общността, съобщиха техни представители пред Латвийската телеграфна агенция.
Според изчисленията на фермерите загубите в млечния отрасъл в Латвия, които не те не са получили никакви компенсации, само за една година – между август 2014, когато бе наложена забраната за внос в Русия на селскостопански продукти и храни от държавите-членки на ЕС, и август 2015 г. – са достигнали 96 млн. евро, а тези на свиневъдите – 24 млн. евро. В Естония млечният бранш е понесъл загуби от 67 млн. евро, а свиневъдите – 15 млн. евро. Загубите на литовските млекопроизводители са достигнали 150 млн. евро. От агенцията припомнят, че в края на 2015 г. латвийските млекопроизводители получиха помощ от 43 млн. евро, включително 7,6 млн. евро от ЕС и 7,15 млн. евро, пренасочени от други програми.
Признавайки досегашните усилия на отдела за земеделие и развитие на селските райони към Европейската комисия за осигуряване на помощи, фермерите от балтийските републики все пак отбелязват, че щетите от кризата не са компенсирани в достатъчна степен и молят да бъдат предприети незабавни целенасочени мерки за тяхното подпомагане. В писмото си до Хоугън те изтъкват, че спадът на цените на селскостопанските продукти не спира и производителите продължават да понасят загуби заради руското ембарго и колебанията на международните пазари.
Фермерите настояват ЕС да подготви дългосрочна стратегия за преодоляване на кризата на пазара, която да включва стимулиращи мерки, осигуряване на паричните потоци към стопанствата и кооперативите, подобряване на условията за лизинг, намаляване на бюрокрацията в програмата за подкрепа на селските райони, мерки за пазарни интервенции и съдействие при усвояването на нови външни пазари.
Междувременно литовските фермери заплашиха да проведат протест около парламента на страната в края на март, „на който ще доведат крави и ще ги държат дотогава, докато министърът на селското стопанство не подаде оставка”, съобщи електронното издание DairyNews. Ултиматумът бе обявен на среща на ръководители и представители на фермерски организации с председателя на опозиционната партия Съюз за родината-Литовски християндемократи Габриелюс Ландсбергис и бившия министър на селското стопанство Казис Старкявичюс.
През септември 2015 г. ЕК отпусна 12,63 млн. евро на литовските млекопроизводители от общия пакет с помощи за селскостопанския сектор в ЕС на стойност 500 млн. евро, а от бюджета на страната те получиха допълнително 12,23 млн. евро. Средствата обаче покриха само отчасти загубите на фермерите, а през тази година те няма да получат никаква помощ, тъй като в държавния бюджет не са предвидени средства за тази цел въпреки предложенията на опозицията за отпускането на 12,6 млн. евро.