Начало » Важно за фермера » Животновъдство
12.03.2016 г.

Фермерите от балтийските републики молят ЕС за помощ

Остри реакции срещу ниските цени в цяла Европа

Sinor.bg

Фермерски организации от балтийските републики са изпратили писмо до европейския комисар за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоугън с молба да бъдат предприети редица мерки, които да смекчат кризата на пазара на европейския съюз и да пресекат вълната от фалити в селскостопанския сектор на общността, съобщиха техни представители пред Латвийската телеграфна агенция.

Според изчисленията на фермерите загубите в млечния отрасъл в Латвия, които не те не са получили никакви компенсации, само за една година – между август 2014, когато бе наложена забраната за внос в Русия на селскостопански продукти и храни от държавите-членки на ЕС, и август 2015 г. – са достигнали 96 млн. евро, а тези на свиневъдите – 24 млн. евро. В Естония млечният бранш е понесъл загуби от 67 млн. евро, а свиневъдите – 15 млн. евро. Загубите на литовските млекопроизводители са достигнали 150 млн. евро. От агенцията припомнят, че в края на 2015 г. латвийските млекопроизводители получиха помощ от 43 млн. евро, включително 7,6 млн. евро от ЕС и 7,15 млн. евро, пренасочени от други програми.

Признавайки досегашните усилия на отдела за земеделие и развитие на селските райони към Европейската комисия за осигуряване на помощи, фермерите от балтийските републики все пак отбелязват, че щетите от кризата не са компенсирани в достатъчна степен и молят да бъдат предприети незабавни целенасочени мерки за тяхното подпомагане. В писмото си до Хоугън те изтъкват, че спадът на цените на селскостопанските продукти не спира и производителите продължават да понасят загуби заради руското ембарго и колебанията на международните пазари.

Фермерите настояват ЕС да подготви дългосрочна стратегия за преодоляване на кризата на пазара, която да включва стимулиращи мерки, осигуряване на паричните потоци към стопанствата и кооперативите, подобряване на условията за лизинг, намаляване на бюрокрацията в програмата за подкрепа на селските райони, мерки за пазарни интервенции и съдействие при усвояването на нови външни пазари.

Междувременно литовските фермери заплашиха да проведат протест около парламента на страната в края на март, „на който ще доведат крави и ще ги държат дотогава, докато министърът на селското стопанство не подаде оставка”, съобщи електронното издание DairyNews. Ултиматумът бе обявен на среща на ръководители и представители на фермерски организации с председателя на опозиционната партия Съюз за родината-Литовски християндемократи Габриелюс Ландсбергис и бившия министър на селското стопанство Казис Старкявичюс.

През септември 2015 г. ЕК отпусна 12,63 млн. евро на литовските млекопроизводители от общия пакет с помощи за селскостопанския сектор в ЕС на стойност 500 млн. евро, а от бюджета на страната те получиха допълнително 12,23 млн. евро. Средствата обаче покриха само отчасти загубите на фермерите, а през тази година те няма да получат никаква помощ, тъй като в държавния бюджет не са предвидени средства за тази цел въпреки предложенията на опозицията за отпускането на 12,6 млн. евро.

Фермерите от балтийските републики молят ЕС за помощ
6848
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
За 3 месеца бе преодоляно изоставането от началото на годината
Доставките на мляко във Великобритания нараснаха през ноември
Само Китай е изключение от тенденцията заради нарасналото производство
Силното търсене на масло в света вдигна изкупните цени на суровото мляко
Окрупняването в бранша продължава, стимулирайки ръста на ефективността
Свиването в млечния сектор на Великобритания се забавя през годината
Подробности за сделката се очакват в началото на 2025 година
Нидерландски млечен кооператив се слива с по-малък белгийски конкурент
Цените на млякото са намалели в 16 държави от ЕС през 2024 г.
Динамика на цените на селскостопанските продукти през 2024 г. в ЕС
Партньорства
„Ел Би Булгарикум“ сключва минимум едногодишни договори – и с малки, и с големи ферми
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини