Без съмнение химическите вещества ни помагат в борбата с вредителите и заболяванията по зеленчуците, а освен това допринасят за увеличаването на реколтата. Това е чудесно, но за храна е най-добре да отглеждаме екологично чисти зеленчуци, без химия и нитрати, пише електронното издание „Стопанство”. Читателка на изданието споделя, че чете доста по темата и прави опити в собствената си градина, като записва всичките си наблюдения. По този начин е научила много за растенията, които помагат на зеленчуковите култури и плодните дръвчета да се борят с болестите, а освен това ги защитават от вредители и дори служат за подхранване.
Ето част от нейните препоръки.
Бъз – отблъсква молците, ябълковите плодови червеи и гризачите. Клонки от бъз могат да се забият в междуредията. С отвара от бъз се пръскат растенията в градината. Приготвя се, като килограм листа и клонки от бъз се накисват в 10 литра вода.
Татул – килограм нарязани листа се заливат с 10 литра вода и киснат 12 часа. С този разтвор се пръска срещу листни въшки, кърлежи, гъсеници и бълхи.
Алое – сокът на растението се използва за обеззаразяване на семената на зеленчуците от заболявания. Приготвя се воден разтвор в съотношение 1:1 и семената се оставят в него в продължение на 6 часа.
Горчица – читателката я използва срещу листни въшки, гъсеници, нощенки, кърлежи и зелени дъбови листозавивачки.
Куче грозде – 5-6 килограма храст от куче грозде се заливат с 4 литра вода и се варят 3 часа на бавен огън. Отварата се прецежда и се налива в бутилки, които се съхраняват на тъмно и хладно. Когато потрябва, се прави разтвор в съотношение 1:10 (литър отвара на 10 литра вода) и се добавя 40 грама течен сапун. Пръска се срещу листни въшки и трипси.
Пелин – стрит килограм от растението се кипва за 15 минути в 3 литра вода. След това се прецежда и се изстудява. Получената отвара се разрежда с вода, докато се получат общо 10 литра. С тази смес се пръска срещу гъсеници.
Лют пипер – 500 грама се варят в 10 литра вода в продължение на един час, след това се оставят да престоят 2 денонощия. За пръскане срещу мана и листни въшки 100 грама от тази отвара и 40 грама течен сапун се разтварят в 10 литра вода.
Млечок – стритата маса се накисва във вода. 350 грама от отварата се разтваря в литър вода и се пръскат краставиците и цариградското грозде срещу брашнеста мана на всеки 4-6 дни.
Невен – лечебен е не само за човека. Отвара от невен се използва при поражения от кореново гниене. 200 грама зелена маса от невена се киснат в 10 литра вода в продължение на 12 часа, след което се пръскат поразените растения. Освен това невенът може да се насади в междуредията – веществата, които отделя, потискат развитието на кръглите червеи (нематоди).