За да могат семената да оправдаят очакванията ни за масово покълване, трябва не просто да ги боднем в земята. Необходимо е да им „побаем”, изготвяйки вълшебни отвари, които подобряват покълването и засилват имунитета на растенията. Това съветват от електронното издание „Стопанство”, предлагайки интересни практики, които могат да се използват преди сеитбата. Ето и част от техните „специалитети”.
Отвара от лайка
Отварата от лайка е отлично средство за семената на зелето и морковите. За целта попарете една чаена лъжичка суха лайка с чаша вряла вода. Оставете да престои 2 часа. В получената отвара пуснете семената за 12 часа, след което ги подсушете.
Настойка с пепел
Дървесната пепел отдавна се използва за подобряване на покълването на семената. С 1 литър вода залейте 20 грама пепел и оставете разтвора да престои 2 денонощия. Семената трябва да престоят в него около 12 часа, като от време на време разбърквате падналата на дъното на съда пепел.
Отвара от коприва
Отварата от коприва е изключително ценен подхранващ разтвор за подобряване на покълването на семената. Една чаена лъжица изсушена коприва се залива с чаша вряла вода и се оставя да престои 2 часа. В нея можете да накиснете семена от домати, патладжани, чушки и краставици.
Покълването на семената и устойчивостта им на неблагоприятни условия могат да се подобрят чрез закаляване с ниска положителна температура. Семената на зелето се слагат в хладилника за едно денонощие, а на морковите – за 2 до 5 дни, след което се подсушават и се сеят. Семената на доматите се поставят в платнена торбичка, преди да влязат в хладилника за 2 дни, като от време на време торбичката трябва да се пръска с вода, за да бъдат винаги леко влажни.
При семената на патладжаните и чушките се действа малко по-различно – поставят се в хладилника за 2 дни, а след това се вадят и се поставят за едно денонощие на топло място при температура на въздуха не по-малко от 18 градуса по Целзий. След това торбичките със семената отново се връщат в хладилника за 2 дни. От изданието изтъкват, че семената трябва да бъдат умерено влажни както в хладилника, така и на топлото място.