За да направят група или организация на производителите, фермерите трябва да докажат минимален оборот от предходната година в размер на 25 хиляди лева (при групите) или 50 хиляди (при организациите), като това изискване може да бъде покрито и от оборотите само на две трети от членовете на тези обединения. Това е важно уточнение от насоките за кандидатстване за създаване на групи или организации, които са качени на интернет страницата на министерството на земеделието. Самите указания се намират в рубрика „Обща селскостопанска политика“ и подрубрика „Организации на производители“, посочиха от пресцентъра на ведомството.
При попълване на заявлението за създаване на тези обединения фермерите задължително посочват сектора, за който се иска признаването, както и да се приложи списък с членовете.
Минималният брой членове, които се изисква за признаване на организация на производители е 6 земеделски стопани, а за група производители са - 4. Необходимо е да се приложи и копие на регистрационните карти на членовете, регистрирани като земеделски стопани по наредба 3, като се представят поотделно за всеки член и анкетни карти или копие на документ, съдържащ уникалния регистрационен номер на лицето в ИСАК.
Към заявлението задължително се прилагат и копие на устройствения акт (Дружествен договор на създаденото ООД), заверено с печата на ООД и с подписа на управителя и с текст „вярно с оригинала” (на всяка страница). Министерството допълнително ще изпрати образец на устройствения акт.
Към списъка на членовете на организацията или групата се прилага справка (в таблица) за всеки член - (трите имена на члена, брой животни, местонахождение на фермите, производство – годишно на месо, мляко, или производство на земеделски. култури, местонахождение на площите, производство - количество – тона или кг).
За организации на производители – към списъка трябва да включите и членовете по чл. 3, ал. 4 на наредба № 12/2015 г. (ако има такива).
Всеки член трябва да попълни декларация със свободен текст, че за всеки конкретен земеделски продукт, членува само в една група или организация на производители – напр. „Аз долуподписаният ……………..(трите имена, производител на ………, производство на територията или местност, или област, община, или град, или село и т.н.) декларирам че участвам с производството си на …………….само в групата производители ……(наименование) ООД или в организацията на производители. Следва дата…… и подпис на декларатора. Ако члена е юридическо лице, може върху подписа и печат. Декларациите се попълват от всеки член поотделно.
Дават се и секларации от членовете на организацията или групата производители по чл. 4а, ал. 1 от Закона за малките и средните предприятия – по образец.
Пълномощно, ако заявлението за признаване се внася от пълномощник, а не от управителя на ООД.
Ако сте подчертали в заявлението за признаване и желание да участвате за подпомагане по мярка 9 на Програмата за развитие на селските райони, 2014-2020 г., следва да приложите към заявлението и следните документи:
1. Вътрешни правила на организацията или на групата производители – министерството ще изпрати образец. Трябва да има правила за организиране на производството и качеството на продукцията от -------- (зем. производство); правила за събиране и отчитане на продукцията и за реализиране на готовата продукция от организацията (ако са създадени с маркетингова цел), правила за предоставяне на информация на организацията от членовете й и други правила, свързани с дейността на организацията или групата производители. Правилата трябва да са съобразени с целите, за които е създадена организацията и дейностите, които тя ще извършва за тяхното постигане.
2. Справка –декларация по образец съгласно прил. 2 на Наредба 12/2015 г. за годишната стойност на предлаганата на пазара от членовете на групата или организацията продукция за предходната година на кандидатстване. В справката посочвате общия размер на оборота от реализираната продукция за измилата година, за която организацията кандидатства за признаване. Поименно срещу името на членовете посочвате и оборота (лева) на всеки един от тях. За членове, които преди признаването на организацията влизат с нула лева оборот, трябва да имате обяснение, затова като дойдем на проверка на място да се мотивирате (например: нов земеделски производител и др.). Размерът на оборота е без ДДС.
3. Оборотът, който декларирате в справката- декларация, трябва да докажете със копия на финансови и счетоводни документи, които прилагате към справката- декларация и заявлението за признаване. Такива документи са: фактури, годишни данъчни декларации, складови разписки, приемно-предавателни протоколи и др. (отделно за всеки член). Счетоводните документи са копия на оригиналите (като дойдем на проверка на място, ще сравняваме с оригиналните счетоводни документи).
4. Бизнес-план не е необходимо да представите с подаването на заявлението за признаване, ако желаете да получите подпомага по мярка 9 от ПРСР 2014-2020 г. Когато се отвори прием по мярката – тогава следва да го изготвите и подадете в МЗХ. Бизнес-планът по служебен път се изпраща на Разплащателна агенция и се одобрява от изпълнителния директор на ДФЗ-РА.
Всички изброени документи заедно със заявлението се внасят в приемната за граждани на министерството на земеделието, гише „Деловодство” до директора на дирекция „Пазарни мерки и организации на производители”. След като се входира, по служебен път заявлението с документите пристигат при нас за разглеждане.
След като изготвите устройствения акт (Дружествен договор) и преди да регистрирате ООД в Търговския регистър, обезателно се изисква да го изпратите в министерството, за да го разгледат (ако имаме бележки да ги отразим, а вие да ги коригирате). Така ще си помогнем взаимно, ние няма да ви връщаме документи, а вие няма да се налага отново да се регистрирате в Търговския регистър, съобщиха експерти.
Изпратете в министерството и вътрешния правилник за преглед от експертите преди подаването на документите за признаване.
За всички неизяснени въпроси и коментари министерството на земеделието ще отговаря своевременно.