Ако до 15 феврурари 2016 г. сте платили една трета или само половината от „белите петна”, които текущо ви се разпределят през новата кампания за директните плащания, и ако сте сключили споразумението за тези петна преди 15 ноември 2015 г., вие губите право да обработвате тези петна, дори ако за тях частично сте превели наема. Това съобщи Свилен Костов, съветник на министъра на земеделието Десислава Танева, по повод предстоящата кампания за директните плащания, която започва от утре 1 първи март и ще продължи до 15 май (без санкции). Плащането на белите петна по сметките на общините е същото като издължаването на рентите и наемите, сключени между арендатори и собственици на земеделска земя.
Преди кампанията имаше въпроси от немалко фермери, които са сключили нови договори за ползване на белите петна в последните два-три месеца преди началото на кампанията. При тях тече 3-месечен срок на плащане, който да им позволи да се издължат и след 15 феврурари, посочи Костов.
Когато тези наеми не се платят в законовия срок, дори да са превеждани на вносни, държавата приема, че до окончателната дата 15 феврурари наемът не е платен и затова фермерът няма право да обработва тази земя през новата кампания, поясни още Костов.
„Примерно ако ти имаш петна на стойност 6 хил. лева, но си внесъл 3 хил. лева, това не означава, че имаш право на половината бели петна, защото ти не можеш да кажеш за кои парцели плащаш и за кои не”, поясни още Костов.
Задължителното плащане беше въведено с последните промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и има за цел да дисциплинира земеделските стопани, които през последните години работеха тези терени, без да плащат съответните суми.
Белите петна са непотърсените от собствениците повече от 10 години земеделски земи, за които се предполага, че принадлежат на наследници в чужбина или в далечни краища на страната.
Заповедта обаче трябва да е излязла до 15 февруари, ако новото споразумение е влязло в сила. И ако фермерът не е платил бялото петно, този терен при очертаването ще излезе от правните му основания. И ако е подал заявление за белите петна, ще получи уведомление да си коригира заявлението, защото няма правно основание за всички имоти, които е заявил. И ако не го направи, цялото му заявление ще стане невалидно.
За заповедите, които са сключени по-късно и които все още тече 3-месечният срок за плащане, за тях заповедите стоят. И когато изтече последният подобен срок, тогава земеделските служби правят справка и обявяват колко бели петна са включени и колко от тях са платени.
Справките за това се правят в момента от областните дирекции по земеделие.