Въпреки че тази година Великден се пада чак през май, българските овцевъди активно започнаха износа на агнета за Европа, като очакванията са тази година на пазара се пуснат с 50% повече животни от миналата година. Ако през 2015 година в страната и зад граница бяха реализирани около един милион агнета, през тази се очаква броят им да достигне близо 1,5 млн. Това съобщи за Синор.БГ Бисер Чилингиров, председател на Националната асоциация на овцевъдите. Сериозен проблем при старта на кампанията обаче се оказаха блокадите по гръцката граница, заради които тировете от месокомбината в Силистра (основен износител на агнешко месо от страната) не могат да ползват кратката дестинация през пристанищата на южната ни съседка. Вчера машините най-после бяха вдигнати, но опасността за нова блокада все още не може да се избегне.
Вместо през Средиземно море транспортът до Италия се удължава през континенталната част на Европа, заради което българските фирми търпят големи загуби, посочи Чилингиров. И понеже протестите на гръцките фермери все още не са затихнали, българските овцевъди са силно притеснени за бизнеса и затова ще потърсят съдействие от министерството на земеделието за окончателно разрешаване на проблема. Днес Чилингиров очаква да има среща по този въпрос със зам. министъра на земеделието Васил Грудев.
Браншовиците са доволни от работата с администрацията, с помощта на която се отварят нови пазари за българските агнета и в държави от ЕС.
До този момент основните експортни направления са държавите в Европа като Италия, Гърция, Хърватска и др. Годишно около 40% от поголовието се продава в страната, 25% отива за износ, а останалите животни се оставят за разплод.
Българският бизнес обаче е намерил добри партньорства и в държави като Сирия и Катар. Неотдавна агенцията по храните е помогнала и е издала сертификати за износ на български агнета и за Йордания, посочи още Чилингиров.
Председателят на асоциацията призовава овцевъдите да се присъединят към браншовата организация, която би защитила техните интереси във важен за развитието па подсектора момент.
От миналата година инвестициите в овцевъдството нарастват, като очакванията са този подсектор да възстанови поне отчасти постиженията си преди 1989 г.