Неотложни задачи стоят пред овцевъдите през 2016 –та година и при добро изпълнение те ще помогнат на сектора да се развие и постепенно да излезе от кризата. Това съобщи за Синор.бг председателят на Националната асоциация на животновъдите Бойко Синапов, представяйки пакета от мерки, който трябва да бъде изпълнен през следващата година. Освен възможността за модернизиране на стопанствата по линия на мерките за хуманно отношение по животните, браншовиците планират и активна работа по уреждане на собствеността върху мерите и пасищата, които все още не се ползват от животновъдите и това е сериозен проблем по места.
„До този момент сме изключително доволни от работата с министерството на земеделието, което почти на 90% изпълни исканията на асоциацията, поставени при встъпването на кабинета на власт преди повече от година”, посочи Синапов.
Той посочи като все още нерешен проблема със собствеността върху общинските мери и пасища, затова още от януари 2016 г. овцевъдите ще се опитат да намерят разрешение на критичните ситуации. Създадените от министерството на земеделието областни съвети по животновъдство са мястото, където фермерите могат да подават сигнали за притежание на пасища от хора, които нямат животни.
„Подобни случаи все още се срещат в редица селища и докато не ги решим, овцевъдите трудно ще се снабдят с необходимата земя”, посочи още Синапов.
След като Европейската комисия одобри мярката за хуманно отношение към животните, ще започне активна кампания сред овцевъдите, на които да се разяснят критериите, на които трябва да отговарят фермите им, за да получават субсидии за модернизация.
„Очаквам от тази година тези евросубсидии да се насочат и към нас, за да бъдат създадени модерни стопанства, каквито бяха постигнати и при млечните крави”, посочи браншовикът.
Откриването на нови пазари за износ на българско агнешко месо за арабския пазар е третата цел, чието изпълнение според Синапов би дало огромни възможности за развитие на овцевъдството.
Само преди месец български фермери от Кърджалийско осигуриха за Катар няколко партиди с мостри от агнешко, телешко и ярешко месо, с които арабски търговци смятат да направят пазарно проучване как българските продукти ще бъдат приети там, посочи още Синапов.
„Голям плюс за нас е, че в Кърджали има кланица, притежаваща „халал-сертификат” от катарските власти, където животновъдите ще могат да предлагат за разфасовка своята продукция и ще разчитат на бъдещия износ”, посочи браншовикът.
Капацитетът на тази кланица е голям, затова и очакванията на животновъдите от Родопите са, че при добро стиковане на овцевъдите и търговските компании през 2016 г. България отново би могла да се върне на пазара в Катар.
Синапов припомни, че на правителствено ниво продължават и активните преговори за износ на българско месо за Турция.
Председателят на асоциацията има надежди, че младите хора в Родопите ще продължат древната българска традиция на овцевъдството, крепяло местиня поминък. Пример за това са и някои от колегите му в региона, където новото поколение животновъди са поели бизнеса на родителите.