Начало » Новини » Коментари
02.02.2016 г.

Нови дати за междинните култури – да са на полето до първи декември в годината на кандидатстване и да ги няма след 15 април на следващата година

Преди кампанията, която започва от първи март

Sinor.bg

С цел да се улесни кандидатстването по директните плащания, министерството на земеделието е готово с нови промени в наредба 3 за условията и реда за прилагане на схемите за директни плащания, които след обсъждане ще бъдат приети. За фермерите е важно да се уточнят датите за най- ранно и най-късно заораване на междинните култури (така наречената „зелена покривка“), защото само така ще се постигне по-висока степен на яснота по изискванията за допустимост на площите, а също и улесняване на контрола от страна на фонд „Земеделие“ и изготвянето на графици за проверки по отделните изисквания, се посочва в мотивите за измененията на наредбата.

Според тези промени при проверките междинните култури трябва да са налични на полето поне до 1 декември в годината на кандидатстване.

След 15 април на следващата година от кандидатстването тези култури вече може да са разорани и да ги няма.

С предложените промени ще бъде конкретизиран и периодът, през който следва да бъдат издадени документите, с които се удостоверяват минимални добиви от заявените площи за заявената култура за една кампания по схемите за обвързано с производството подпомагане за плодове, зеленчуци и зеленчуци оранжерийно производство.

Предвижда се документите да бъдат издадени в периода от 1 февруари на годината на кандидатстване до 31 януари на следващата календарна година.

Промяната ще внесе по-голяма яснота за бенефициентите по схемите и ще улесни служителите на ДФЗ-РА при приема на тези документи.

Животновъди могат да заменят заявените животни с други животни, отговарящи на изискванията за подпомагане по съответната схема към момента на замяната, при условие че:

1. извършат замяната на овцете-майки или козите-майки в срок до 10 дни от края на събитието, което я е наложило;

2. заявят писмено в срок до 7 работни дни от деня на замяната в съответния отдел "Прилагане на схемите и мерките за подпомагане" в областната дирекция на Държавен фонд "Земеделие" извършената замяна.“.

В проектонаредбата се предвижда също изискване за притежание на зоотехнически сертификат за животните под селекционен контрол, който ще бъде контролиран при проверките на място, извършвани от Техническия инспекторат към ДФЗ-РА.

Изискването отразява писмена бележка от одитна мисия на ЕК. С новите изменения се уеднаквяват изискванията за замяна на животни по схемите за обвързано с производството подпомагане и схемите за преходна национална помощ за животни.

Предвидени са текстове, детайлизиращи проверки за изкуствено разделяне на стопанството по схемата за преразпределително плащане, намаленията по СЕПП и схемата за дребни земеделски стопани. По този начин се постига по-широк обхват на проверките от страна на РА и се избягват възможностите за изкуствено създаване на условия от страна на земеделските стопани с цел неправомерно получаване на субсидии по схемите за директни плащания.

Затова се създава нова алинея към член 43 към Закона за ползването на земеделските земи, свързана с проверките за изкуствено създаване на условия. Според нея ще има:

1. проверка на управлението и собствеността на ЮЛ-кандидат за подпомагане;

2. проверка за наличие на лица, пълномощници на повече от един кандидат през кампанията, в която лицата кандидатстват за подпомагане;

 3. проверка по отношение на физическите лица-кандидати за директни плащания като земеделски производител или като собственик в ЮЛ е собственик на повече от 50% от капитала на друго ЮЛ, без да е управител/пълномощник на съответното ЮЛ;

 4. географска проверка на площите на всички кандидати, които през предходната година на годината на кандидатстване са декларирали над 30 ха по СЕПП, а за кампанията, в която лицата кандидатстват са заявили под 30 ха или значително по-малко от площта, заявена през предходната година или не са подали заявление;

5. географска проверка на площите на всички кандидати, които през предходната година на годината на кандидатстване са получили над 150 000 евро, а за кампанията, в която лицата кандидатстват, директните им плащания не подлежат на намаление по чл.43а, ал.1 от ЗПЗП.

(2) ДФЗ-РА може да извършва проверки за изкуствено създаване на условия, извън посочените в ал. 1.“.

С проектонаредбата се прецизира и текстът по справката на сайта на ДФЗ за декларираните кадастрални имоти по директни плащания с цел внасяне на по-голяма яснота за ползвателите на справката. Променя се срокът, в който кандидатите за директни плащания могат да оттеглят заявлението си или част от него.

Уеднаквява се навсякъде терминът „автоматични проверки“.

Правят се промени в член 14, ал. 1, в резултат на които кандидатът за подпомагане може да оттегли подаденото заявление или част от него до момента на извършване на плащането по съответната схема, но не по-късно от 1 декември на годината на подаване на заявлението. Не подлежи на оттегляне част от парцел. Оттеглянето се извършва с писмено искане до съответната

ОД на ДФЗ от областта , в която е:

1. постоянният адрес на кандидата - физическо лице;

2. адресът на управление на кандидата - юридическо лице или едноличен търговец . “.

В чл. 17, ал. 2 се заличават думите „след прилагане на процедурата за съпоставяне на заявена и допустима площ във физическия блок, когато общата допустима за подпомагане площ на физическия блок е по-малка от общата площ на заявените блокове на земеделските стопанства, отказва изплащането на субсидии за застъпената площ на всички кандидати.“ и след думите „Делегиран Регламент (ЕС) № 640/2014“ се поставя точка.

Заличават се думите „Системата за регистрация на кандидатите, на заявленията за подпомагане и на заявките за плащане“ и абревиатурата „СРЗКП се заменя със „СРКЗПЗП“.

6. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:

а) в ал.4 думите „30 юли“ се заменят с „31 август“.

Нови дати за междинните култури – да са на полето до първи декември в годината на кандидатстване и да ги няма след 15 април на следващата година
12958
 

Последни материали
Виж
22 013 стопани получиха близо 102 млн. лв. по интервенцията за необлагодетелстваните райони
Някогашното поливане от Дунав няма да се върне
Г. Тахов: За напояването няма ПМС, няма бюджет, няма финансиране от началото на годината
Акция на МЗХ и Югозападно държавно предприятие
2 дка опожарени територии в землището на село Микрево бяха залесени с 1000 фиданки от космат дъб и черен бор
В навечерието на Цветница
Ямбол кани на фермерско-занаятчийско изложение в събота
Разследват отравяне на египетски лешояд в региона на Източни Родопи
Свински шницели паприка
Свързани материали
Виж
Корекции в екосхемите
Стратегическият план залага нови срокове за покривните и междинните култури
Междинните култури ще се проверяват от 1 септември до 1 ноември
ПРСР в преходния период
Над 50 документа ще ви трябват за междинни и окончателни плащания по подмярка 4.1
Теренни проверки
Грудев: Няма да има санкции за междинните култури, ако сушата продължи
Проект за постановление
Рибарските общини ще разполагат с безлихвени заеми за междинните си плащания по европроектите
Нормативна промяна преди кампания 2018
Междинните култури трябва да са налични на полето от 1 октомври до 1 декември
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини