Млякото, обработвано след пастьоризирането му и с ултравиолетови лъчи, е определено като „безопасно” при контролирани условия на употреба, уточнени от производителя, обявиха от Европейската агенция за безопасност на храните, цитирани от електронното издание AgriLand. От агенцията добавят, че обработеното по този начин мляко не губи и хранителните си качества.
Ведомството бе потърсено за мнение от Европейската комисия след коментари и възражения, повдигнати от отделни държави-членки на Европейския съюз.
Кравето мляко (пълномаслено, полуобезмаслено и обезмаслено) се обработва с ултравиолетови лъчи от някои производители, за да бъде увеличена трайността му и съответно – срокът на годност при търговците на дребно. Процесът води до увеличаване на концентрацията на витамин Д3, в който се превръща 7-дехидрохолестеролът при обработката, посочват от агенцията.
В подложеното на лъчение мляко количествата на витамина са значителни, докато при обикновеното те са били под границата на откриване, става ясно от изследването, проведено от ведомството. С изключение на увеличеното количество витамин Д3 липсват значителни различия в хранителното съдържание.
Базирайки се на получените данни, от Комисията за диетични продукти, хранителна стойност и алергии към агенцията са заключили, че образуването на продукти от окисляването на липидите или белтъчините не представлява заплаха за безопасността. Оттам добавят, че рискът от алергични реакции при новия продукт не е различен от този при обикновеното мляко.