Всеки животновъд или мандра, които искат да произвеждат за пазара, няма да затворят врати, защото се работи по ефективен план за контрол върху млечния сектор, одобрен от Европейската комисия. Тази гаранция даде министърът на земеделието Десислава Танева, която заедно с изпълнителния директор на агенцията по безопасността на храните Дамян Илиев даде пресконференция за плановете в управлението на агенцията през тази и следващите години. Екшън планът за управление на качеството на млякото започва да се прилага от януари 2016 г. и включва проверки на суровото мляко за близо хиляда от големите производители в страната, съобщи Дамян Илиев.
Основните съмнения на Европейската комисия са свързани с доказването на качеството на предаденото мляко, затова и проверките започват на терен с големите ферми. Лекарите по места ще проверяват в продължение на цяла седмица млякото, което се предава в мандрите, като лабораторните изследвания ще се правят само в две от държавните лаборатории в страната. Проверката за всяка ферма ще продължава цяла седмица и ще се прави от двама ветеринари.
Лекарите ще попълват в чек листове данните за качествените показатели на съответното мляко, като всеки лист ще бъде анонимен, така че в лабораториите няма да се знае коя проба от коя мандра или ферма е, подчерта шефът на агенцията.
При наличие на мляко, неотговарящо на стандартите, ще следват санкции за виновните лица - било за фермерите или за самите мандри, ако са допуснали некачествена суровина.
Въз основа на тези проверки българската страна ще гарантира пред евроекспертите дали предаденото мляко наистина отговаря на евронормите.Едва накрая ще се проверяват и малките ферми с по една или две крави, но това ще стане в бъдеще. Дотогава фермите от втора и трета категория ще могат да предават млякото си само за производство на сирене и кашкавал.
Това са условията, поставени от Европейската комисия към българските млекопроизводители, за да останат на пазара и да не фалират, каквито бяха първоначалните притеснения.