В периода от 2010 до 2014 година Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) не е осигурена с достатъчно финансови средства и няма единни правила за работа, в резултат на което служителите са поставени под корупционен натиск, а контролът е силно занижен. Това са част от изводите в одитен доклад на Сметната палата за дейността на институцията в периода от 2011 до 2014 г. Експертите са установили, че към март 2015 г. липсва ефективна система за наблюдение на пазара, лабораторен анализ и контрол на качеството и безопасността на храните, която да бъде включена към специализираната информационна система за ветеринарен контрол.
Липсва и информационна система за лабораторен контрол и проследяемост на пробите и резултатите от тях както при контрола на здравето на животните, така и при храните и фуражите.
Недостигът на финансиране за институцията предполага и високото текучество на кадри, което налага да се харчат извънредни средства за подготовка на нови инспектори.
Проверките пък често се осъществяват само от един вместо от поне двама инспектори. Не се провежда и ротация на проверяващите, което води е предпоставка за корумпиране на служителите.
Финансовото стимулиране в агенцията не е адекватно на осъществявания от инспекторите контрол и и създава корупционни рискове, е изводът на проверяващите.
Една от препоръките на Сметната палата е да има дежурен служител, който да е на разположение извън работно време за спешни случаи, денонощно, 7 дни в седмицата във всички подразделения на БАБХ.
За одитирания период липсва увереност, че са предприети всички мерки за предупреждение на гражданите, закупили опасни продукти, установява Сметната палата. В същото време една трета от гражданите, не знаят, че именно тази агенция контролира храните.
Днес ръководството на агенцията по храните ще отчете дейността си за 2015 г. и ще представи 3-годишния си план, включващ сериозни промени.