Най-силната проява на климатичния феномен „Ел Ниньо” от 1997 г. насам продължава да е основен фактор за метеорологичните условия, влияещи върху количеството и качеството на реколтата в САЩ през 2016 г., съобщи електронното издание DTN/The Progressive Farmer. Смята се, че феноменът е налице, когато температурите в екваториалната част на Тихия океан се задържат с 0,5 градуса над обичайните за период от няколко месеца. Благодарение на цялостното въздействие на Ел Ниньо върху световния климат перспективите при навлизането в първото тримесечие на 2016 г. изглеждат обещаващи за реколтата в САЩ в унисон с тенденцията напоследък, при това при най-неблагоприятното развитие на нещата, твърдят от изданието. Ако този сценарий се потвърди, фермерите в САЩ ще получат щедра реколта за 4-та поредна година след горещата и суха 2012 г.
Според лаборатория на Американската агенция за въздухоплаване и космически полети в Пасадина, щата Калифорния, настоящият Ел Ниньо „притежава същите черти като този от декември 1997 г.”. От лабораторията посочват, че и двата феномена могат да бъдат описани като „тънък слой топла вода” в екваториалната част на Тихия океан. Предизвиканите от този огромен топъл басейн въздушни потоци в субтропиците предизвикаха поредица силни бури в континенталната част на САЩ, включително рекордните дъждове в американския Среден запад през седмицата между Коледа и Нова година.
Силният „характер” на тазгодишния Ел Ниньо вероятно ще продължи да определя метеорологичните условия в САЩ най-малко през първата половина на 2016 г. Щатският климатолог за Мичиган Джеф Андерсън отдава благоприятното начало на пролетния сезон в Царевичния пояс на САЩ на влиянието на природния феномен. Основните характеристики включват вероятното задържане на по-високи от традиционните температури през зимата и в началото на пролетта. В унисон с мекото време прогнозите за централната част на САЩ също наблягат върху по-слабите от нормалното валежи за същия период. „Няколко фермери вече ме питаха за възможността да се насочат към сортове царевица, които достигат зрялост по-късно”, посочи Андерсън.
Повлияната от развитието на Ел Ниньо прогноза изтъква и по-слабата заплаха за есенниците от студено време през 2016 г. „Това би било голяма полза за плодовете и гроздето, след като последните две зими бяха много студени”, отбеляза Андерсън.
Дългосрочните прогнозни модели предвиждат Ел Ниньо да започне да отслабва в Тихия океан през второто тримесечие на годината, а студеният му етап, известен и като „Ел Ниня”, да се прояви в края на лятото и началото на есента. Щатският климатолог за Южна Дакота Денис Тоуди обаче е скептичен относно подобен развой. „За да се прояви Ел Ниня, температурите трябва да се задържат с 0,5 градуса по Целзий под обичайните. До периода август-октомври само в 4 от досегашните случаи сме имали подобни температури. В останалите 10 това не стана. В най-добрия случай шансът да се прояви Ел Ниня до август-октомври е 33%”, преценява Тоуди.
Преките аналогии са рисковани, изтъкват от изданието. Оттам обаче припомнят, че ако Ел Ниньо последва модела на развитие от 1997-1998 г., реколтата от царевица и соя в САЩ може да се окаже изобилна както през 1998 г. Тогава царевичната реколта надхвърли тази от 1997 г. с няколко процентни пункта, а соевата се оказа рекордна.
Макар за прецизни прогнози за засетите площи със зърнени култури да е още доста рано, главният икономист на министерството на селското стопанство на САЩ Роб Джохенсън предвижда увеличаване при пшеницата и царевицата и свиване при соята, съобщи електронното издание Brownfield.
„Очакваме да видим засаждането на по-малко акра със соя през 2016 г. В момента смятаме, че ще бъдат около 82 млн. акра, или с около един милион по-малко, отколкото през миналата година. От друга страна очакваме производителите да засадят приблизително 90 млн. акра с царевица през годината – с около 2 млн. повече, отколкото бяха засадени през миналата година”, каза Джохенсън. Според него общите площи, засети с пшеница през 2016 г., ще намалеят отново, този път с около 1,5 млн. акра.