Начало » Новини » Коментари
07.12.2015 г.

До 1 февруари 2016 г. наемателите на пасища трябва да си купят животни, в противен случай губят имотите

Важно за фермера

Sinor.bg

Наемателите на пасища, мери и ливади от държавния и общински фонд, които не отглеждат животни, имат срок до първи февруари 2016 г. да докажат, че са реални животновъди. В противен случай кметовете по места ще прекратят 5-годишните договори, сключени с министерството на земеделието, според които тези наематели получават субсидии за това, че поддържат ливадите в добро земеделско и екологично състояние. Това съобщиха за Синор.бг от министерството на земеделието по повод последните промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, приети в началото на 2015 г. и влязащи в сила от февруари следващата година.

Измененията се въвеждат в полза на животновъдите, които не разполагат с необходимите ливади и пасища, тъй като общинските и държавни пасища се държат от хора, нямащи нищо общо с животновъдството. Поради близостта си с местните лидери тези фиктивни фермери са спечелили общинските търгове само за да получават субсидии срещу ангажимента да косят ливадите.

За да може европомощта да достигне до фермерите с животни, със закон беше определено държавните и общински терени ще се отдават под наем или аренда само на собственици или ползватели на животновъдни обекти с регистрирани пасищни селскостопански животни. Неслучайно при последния парламентарен контрол министърът на земеделието Десислава Танева съобщи, че вместо с млечни крави наемателите на земя спешно започнали да купуват магарета и мулета, които също се водят селскостопански животни, за да не им бъдат разваляни договорите. Тя припомни, че целта на законодателните промени е да се насърчава и подпомага бизнес, който носи принадена стойност.

Нека припомним промените, влизащи в сила от догодина - за 10 дка ливади, мери и пасища фермерите трябва да притежават една животинска единица (т.е. една крава, бивол или говедо в имоти от първа до седма категория. До 20 дка се падат за една животинска единица в имоти от осма до десета категория, като се приспаднат притежаваните или ползвани от тях на правно основание пасища, мери и ливади.

На правоимащите лица, които отглеждат говеда с предназначение за производство на месо и от местни (автохтонни) породи, се разпределят до 15 дка за една  животинска единица - в имоти от първа до седма категория и до 30 дка за една животинска единица – в имоти от осма до десета категория, поясниха от министерството на земеделието.

С цел държавните и общински земи да се предоставят само на фермери, които отглеждат пасищни животни и са регистрирани в Интегрираната информационна система на БАБХ, в последното изменение на закона е регламентирано всички ползватели, сключили договори за наем или аренда на пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд преди 24 февруари 2015 г и които не разполагат със съответния брой животни, са длъжни до 1 февруари да осигурят необходимите стада.

В случай, че до определения срок лицата не изпълнят тези изисквания, договорите им следва да се прекратят от кметовете на общини или от директорите на областните дирекции „Земеделие”, като при неизпълнение на това задължение, е предвидено на длъжностните лица да се налагат глоби.

Законът е разписал още, че кметовете на общините или директорите на областната дирекция „Земеделие” са длъжни взяка година да правят последващи проверки.

Справката трябва да се предостави на Българската агенция по безопасността на храните към 1 февруари на текущата година и да се включи в Интегрираната информационна система на БАБХ – животновъдни обекти, собственици или ползватели на регистрирани животновъдни обекти и пасищни селскостопански животни в животновъдните обекти.

Справката се утвърждава със заповед на изпълнителния директор на БАБХ и се публикува на интернет страницата на агенцията.

Когато при извършването на проверката се установи, че:

            - в животновъдния обект броят на регистрираните пасищни селскостопански животни е с над 30 на сто по-малък от броя им към сключването на договорите за наем или аренда, договорите се изменят, като площта се определя в съответствие с процентното намаление на броя на животните;

            - в животновъдния обект няма регистрирани пасищни селскостопански животни, договорите за наем или аренда се прекратяват от кмета на общината, съответно директора на областна дирекция “Земеделие”;

            - е настъпила промяна на условията по чл. 37и, ал. 1, от ЗСПЗЗ, договорите за наем или аренда се прекратяват от кмета на общината, съответно директора на областната дирекция “Земеделие”.

            - е заличена регистрацията на животновъдния обект в съответното землище, договорите за наем или аренда се прекратяват от кмета на общината, съответно от директора на областна дирекция „Земеделие”.

Кметовете на общините и на директорите на ОД „Земеделие” им е предоставен достъп до регистъра на животните и животновъдните обекти и регистъра на животновъди с договори за пасища, мери и ливади, чрез които ще могат да изготвят справки за вписаните животни в животновъдния обект по категории и справки на животновъди с договори за пасища, мери и ливади.

До 1 февруари 2016 г. наемателите на пасища трябва да си купят животни, в противен случай губят имотите
20081
 

Последни материали
Виж
Резките температурни промени пък стресират растенията
В Украйна се опасяват за състоянието на есенниците при по-дълги топли периоди
В рамките на ЕС обаче се очертава спад в доставките от едва 2 на сто
Износът на мека пшеница от Франция извън ЕС се срива до минимума за XXI век
Сарми от кисело зеле със зеленчуци
Според изчисления на социални експерти
Колко ще ни излезе празничната трапеза за Бъдни вечер и Коледа
Традиции, вярвания, гадания и забрани, свързани с празника
На Бъдни вечер огънят да стопли сърцата ни!
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Свързани материали
Виж
В схемата румънски овцевъд и чиновници
Разбиха схема на овцевъд, източил 2,2 милиона евро от субсидия за пасища
ДФЗ преведе 16.6 млн. лева на 843 стопани за хуманно отношение и антимикробна резистентност
Скандалът на годината - продължение
Ники Василиев: Унищожихме 200 телета, а нямаме храна и за зимата!
Има и земеделски имоти
Само за едно денонощие са потушени 180 пожара
Подкрепени са от хиляди българи
От „Дивата ферма“ внасят петиция в президенството с искане за подкрепа
Вопъл
Фермери питат защо има забрана да пашуват стадата си в ливадите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини