Предложените от министерството на земеделието законови промени, насочени към облекчен достъп на животновъдите до държавните и общински ливади, пасища и мери, ще насърчат така необходимите за овцевъдство инвестиции. „Във време, когато се търсят нови политики, ориентирани към насърчения в животновъдството и биопроизводството, за бизнеса ще бъде изключително важно да има стимул за пренасочване на капиталите си към тези сектори”, посочи пред Farmer.bg Бисер Чилингиров, председател на Националната овцевъдна асоциация. Коментирайки измененията в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, той представи предимствата на новите текстове, изработени съвместно с животновъдите. Последните корекции са съобразени с исканията на бранша за премахване на порочната практика стопани без животни да получават субсидии. Нещо повече, законопроектът ще улесни и самото кандидатстване в търговете.
По предложение на бизнеса общините и държавата с предимство ще отдават под наем терените на собственици с най-много животни, следвани от тези с малобройни стада. Едва след изчерпването на интереса от страна на животновъдите свободни пасища ще се дават под наем на стопаните без животни, припомни Чилингиров.
С промените ще се премахне още една несправедливост, свързана с липсата на ливади и пасища в някои региони. Досега животновъдите от единия край на страната не можеха да кандидатстват в търговете на отдалечени общини. Така ако в община Трън пасищата са отдадени, животновъдите ще могат да кандидатстват в Тетевенско или в друг регион, където има повече пасища. Тази промяна е включена по искане на бизнеса, като целта е новите собственици да имат достъп до предоставените ливади и пасища. „Животновъдите ще могат да косят ливадите, превозвайки сеното до фермите си”, посочи още Чилингиров.
Самата промяна не е заложена в закона за собствеността и ползването на земите, но се очаква да бъде включена в подзаконовите нормативни актове.
Ако това стане, овцевъдството, което не се нуждае от особено големи инвестиции, би могло да привлече повече производители, обясни още Чилингиров. Според него системата е изградена по начин, който ще контролира кметовете, така че да не се допускат досегашната практика, при която най-добрите терени се даваха на роднини и други хора, приближени до общинските ръководства. Това ще насърчи млади хода, които искат да се занимават с нов бизнес, да инвестират в овцевъдство, посочи още Чилингиров.
Целта е в близко време България да възстанови броя на животните, отглеждани преди 30 години, като се запазят и породите, отглеждани по нашите земи. От 2000-та година досега броят на овцете в страната е намалял почти двойно. Официалната статистика сочи, че през 2000-та година в страната са се отглеждали 1,5 млн. овце. През 2013 г. броят им е паднал до 1,1 милиона. След пораженията от „син език” обаче браншовиците смятат, че в страната се отглеждат не повече от 700 овце-майки.