Оценки на Европейската комисия сочат, че България и Румъния могат да уловят в Черно море 11,475 хил. тона цаца през 2016 г., но за калкана и черноморската акула препоръките са за поредна нулева година заради прекомерния им улов, съобщи електронното издание Fishnews. Предложените от ЕК квоти ще бъдат обсъдени от ресорните министри на държавите-членки на Европейския съюз на заседанието на Съвета на ЕС за земеделие и рибарство през декември.
Предложението на ЕК се базира на Общата политика на Европейския съюз в областта на риболова, както и на препоръките на Научната, техническата и икономическата комисия за рибарството.
Според комисията 70% от предвижданата квота за цаца ще бъде запълнена от българските рибари. За калкана обаче се предлага нулева квота за четвърта поредна година, а за черноморската акула – за трета, тъй като учените смятат, че двата вида се ловят прекомерно и състоянието на популациите им е далеч от добро. И за двете риби се предлага да бъдат разработени специални мерки за възстановяване на запасите.
Досега учените препоръчваха Румъния и България да засилят контрола върху рибарския бранш и да предприемат сериозни мерки срещу бракониерството на черноморската акула. Положените усилия обаче явно се оказват недостатъчни.
При калкана от ЕК са взели под внимание, че България и Румъния запълват почти 50% от улова на този вид риба в ЕС. Освен това експертите са отчели, че елазмобранхиите (подгрупа на хрущялните риби - бел. ред.), към които спада калканът, са важни за запазването на баланса на морските екосистеми.