В писмо до министъра на земеделието Десислава Танева председателят на Българската асоциация на консултантите по европейски програми Кристина Цветанска поставя 20 важни въпроса, свързани с прилагането на подмярка 4,2 за инвестиции в преработвателния сектор, съобщиха от асоциацията. Целта е администрацията да даде допълнителни обосновки по прилагането на наредбата, за да не се връщат проекти на кандидатите по тази подмярка, за които Синор.бг писа. От 30 ноември мандри, месопреработватели, консервни заводи и фермери могат да депозират проекти за модернизация, стига да отговарят на новите критерии. Да припомним, че бюджетът на подмярката е 200 млн. лева, като очакванията са чрез нея да бъдат подпомогнати около 150 преработватели.
Неяснотите в сегашната наредба са свързани с прилагането на основното изискване кандидатите да докажат с договори, че 30% от ползваната суровина ще бъде от български фермери. Предлага се това изискване да не важи за преработвателите на месо, тъй като страната не разполага с българска суровина за преработка.
Друг сериозен проблем се очертава и задължението при покупка на ново оборудване кандидатът да доказва 50% натоварване на мощностите на новата машина.
В сегашния вид на наредбата кандидатите биха могли да трупат точки дори ако през първата година докажат само 1% натоварване на новите машини. Затова и консултантите предлагат изрично да се запише поне 50% натоварване на мощностите през първите три години или 30% през първата и над 50% през следващите.
Консултантите настояват и за спешна нотификация (разрешение от Брюксел) за субсидиране по ПРСР на малките и средни фирми, които работят в големите градове. В сегашния си вид нормативната уредба изключва от подпомагане мандрите или консервните цехове, които не са в селски райони. Те не трупат точки, затова не могат да разчитат на финансиране както по селската програма, така и по програма конкурентоспособност.
Консултантите искат обяснение и за понятието „първа прогнозна година” – дали това понятие важи за първа прогнозна година след одобрение на поректа, след изплащане на финансовата помощ или след изпълнението на бизнес плана, защото в наредбата са посочени различни понятия.
Консултантите имат въпръоси и по доказването на енергийната ефективност в новите предприятия. В наредбата е записано, че енергийната ефективност в рамките на предприятието трябва да надвишава поне с 10% тази, посочена в законите за енергийна ефективност и за устройство на териториите. Според консултантите е нереалистично да се доказва подобна ефективност за ново предпирятие въз основа на технологичния проект. Според експертите дори и работещи предприятия трудно биха постигнали 3-5% подобна ефективност.
От БАКЕП очакват министерството да излезе с допълнителни указания по тези предложения.