При малините винаги израстват страшно много филизи, а при някои нови сортове, където те са по-малко, се оказва, че това е за сметка на издръжливостта на растението. Така захващането му се затруднява и то може да бъде загубено заради малиновото комарче и други вредители и заболявания, отбелязват от електронното издание „Стопанство”. Грубо казано, малиновият храст представлява фиданката заедно с филизите около него.
Ако те са много, се превръщат във враг на реколтата в същата степен, както и бурените, тъй като именно филизите заграбват над 50% от хранителните вещества, които храстът тегли от почвата. Затова е невъзможно да получите нормална малинова реколта, ако не изрежете филизите.
Най-добре е да се направи с остра лопата, подрязвайки филизите на дълбочина от 3 до 5 сантиметра в земята. Ако просто ги срежем с лозарските ножици на нивото на почвата, от останалите пънчета пак ще тръгнат филизи.
Когато храстът остане без филизи, всички основни фиданки поемат повече слънчева светлина и дават повече плод, при това по цялата си дължина, а не само по върховете, както е в случая с голям брой филизи.
Когато филизите се унищожават редовно, от основния храст всяка година ще израстват по 10-12 фиданки з замяна, в противен случай те ще са само по 2-3. Остава ни само да ги сведем до 6-7 и да ги подрежем на височина метър и половина, премахвайки всички коренови издънки.