Начало » Новини » Коментари
17.11.2015 г.

Симеон Присадашки: Бизнесът трябва да воюва за ниска данъчна ставка върху храните

Къде се крие проблемът?

sxc.hu

Въпреки непоклатимата позиция на кабинета Борисов да не променя ставката върху потребителския данък (ДДС) за храните, българският бизнес продължава да изисква корекции в данъчната политика, които биха омекотили загубите, породени от спадащото потребление в страната.”Апелирам към колегите да воюват за намаляване на данъка върху добавената стойност (ДДС), който би извадил на светло незаконно действащите фирми и би дал глътка въздух за индустрията“, съобщи на конференция в София Симеон Присадашки, собственик на млекопреработвателното предприятие „Жоси” и представител на асоциацията на млекопреработвателите.
Заедно с колегите си от Асоциацията на земеделските производители в България, Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци и асоциацията на месопреработвателите Присадашки представи пред министъра на земеделието Десислава Танева основните пречки пред бизнеса, довели до липсата на български храни на трапезата.

Като припомни, че от от първи юни 2015 г. румънското правителство намали ДДС-то върху храните драстично на 9 процента, Присадашки обясни, че потреблението рязко се е покачило, а незаконно действащите фирми са се регистрирали, така че сивият сектор е намалял.

Затова и фирма като „Жоси” е предпочела да изнася основно в Румъния, където вече реализира 80 на сто от продукцията си. Българските потребители от северните части на страната също пазаруват в пограничните крайдунавски градове оттатък границата, обясниха предприемачи.

Присадашки припомни още, че само с още две държави в ЕС България налага най-високия данък върху храните, с което се ощетява преработвателния сектор. На фона на общия спад в потреблението и кризата след руското ембарго родният бизнес видимо не среща подкрепа.

Министър Танева припомни, че данъчната политика на страната е сложен механизъм, при който всяка промяна на един закон би трябвало да е свързана с аналогична промяна в друг, за да не пострада приходната част на бюджета.

„Както министър Владислав Горанов не се меси в политиката на министерството на земеделието, така и аз не мога да влияя върху данъчната политика”, посочи Танева.

Министърът припомни, че кабинетът е благосклонен спрямо аграрния сектор, което се вижда от проектобюджета за 2016 г., където са заложени с 20 млн. лв. повече средства за министерството на земеделието. Сравнено с останалите сектори от икономиката, видимо селското стопанство и хранителната индустрия са сред приоритетите, посочи още Танева.

Тя припомни, че ведомството е взело бързо становище по така наречения "данък вредни храни", където работна група е стигнала до общо становище за вредите, които подобен данък би нанесъл върху индустрията. 

Симеон Присадашки: Бизнесът трябва да воюва за ниска данъчна ставка върху храните
7269
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Европейска прокуратура
ЕП разследва измами с ДДС в над 10 държави, включително и България
За облекчаване на финансовото бреме върху потребителите
Кипър удължи с 3 месеца срока на действие на нулевия ДДС за хранителни стоки
От Сдружението за модерна търговия остро възразиха
Депутати предложиха надценката на хляба да е до 15%
Според проучване на местната служба за защита на потребителите
Нулевият ДДС запази цените на 72 на сто от храните в Кипър
Управителен съвет ДФЗ
Одобрени са 9,5 млн. лева за възстановяване на ДДС по училищните схеми
НАП променя идентификационните номера по ДДС на физическите лица
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини