Националният съюз на говедовъдите ще настоява субсидиите за мляко да се изплащат само за високомлечните животни, които дават поне 3,5 тона мляко. Подобен таван е поставен за животновъдите в Румъния, затова браншовиците настояват за промяна в критериите на подпомагане, така че европейската помощ да се насочва към ферми, които инвестират в селекция. „Приниципът на еврофинансирането е да се насърчават икономически ефективните стопанства, докато в България се върви по плоскостта на социалното подпомагане, което няма да увеличи производството на суровина в страната”, коментира на кръгла маса за проблемите в бранша Димитър Зоров, съпредседател на съюза.
Като пример Зоров посочи данни от статистиката, според които през 2015 г. заявления за подпомагане са подадени за 241 хиляди млечни животни, като декларираното за субсидиране мляко е само 480 хиляди тона.
„Грубата сметка показва, че тези крави годишно дават само по 2 тона, което е абсолютно неверно, защото само членовете на развъдните асоциаци разполагат с 80 хиляди животни с млечност над 6 тона”, обясни бизнесменът. Според него сегашната система масово подпомага сивия сектор, защото от заявленията за подпомагане се вижда, че 180 хил. животни са дали само 180 хил. тона, което е смешно и явно показва неефктивността на сегашното субсидиране.
Затова от съюза настояват за рязка промяна в начина на подпомагане на сектора. По този повод в официално писмо до еврокомисаря Фил Хоган от съюза са поискали съдействие за промяна на принципити за субсидиране на млечния сектор.
Еврокомисарят обаче е припомнил, че всяка държава членка може да промени системата на подпомагане едва от 2017 година.
От името на администрацията Силвия Василева от дирекция „Животновъдство” в агроведомството също поясни, че сега действащото подпомагане ще се прилага без промяна през 2016 г.
Тогава ще се направи анализ за ефективността на подпомагането и ако наистина няма промяна в количествата суровина, тогава администрацията може да предложи изменения, които да се съгласуват и с браншовиците.
По този повод в цялата страна са направени областни консултативни съвети по животновъдство, където заедно с местната власт да се обсъждат проблемите в сектора.