Начало » Важно за фермера » Животновъдство
12.06.2014 г.

И малките ферми започват да прилагат изкуствено оплождане на животните

Практика

Farmer.bg

И по-малките животновъдни ферми отчитат незаменимата полза от селекцията за подновяване на стадата, затова през последните години изкуственото осеменяване все по-активно се прилага в страната.

Това съобщи пред Farmer.bg управителят на фирма «Геномика» Николай Григоров. Германската компания за търговия със семенен материал е на пазара от десет години и има добър опит с прилагането на изкуственото осемяване в българските ферми.

Ако преди десет години в страната е имало едва 3-4 фирми за осигуряване на качествен селекционен материал, днес на пазара работят дванадесет компании. И по-голямата част от тях отчитат ръст в търсенето.

Най-разпространената порода сред животновъдите е „Холщайн”,която се предпочита заради изключително добрата й млечност. В някои ферми черно- и червеношарените крави дават над 9 тона за животно и то през 305 дни от годината. Има и стопанства-рекордьори с по 10-11 хиляди литра като това на пловдивската фермерка Светла Манева, на фирма „Вароша 05” и на Тодор Узунов от бургаска област.

Средно за страната млечността се движи между 6 и 7 хил. тона, с което българските стопанства вече се опитват да достигнат средната млечност в европейските ферми.

Целта на дистрибуторите на геномен материал е да обхванат повече от малките производители, за да могат да постигнат по-голяма ефективност и да увеличат доходите си.  

Обикновено с големите ферми вносителите на селекционен материал търгуват директно, а при малките стопанства се ползват услугите на осеменителите. Цените за едно осеменяване варират между 25 и 30 лева, като в някои региони тази услуга се предлага дори за 20 лева. В тази цена влизат освен дозата и манипулацията също и транспортните разходи до фермата.

Тенденцията за намаляване на броя на отглежданите животни в страната е показател, че малките стопанства постепенно се отказват. Според експертите в новия програмен период би трябвало да има насърчения и за по-дребните стопанства, които осигуряват работа на семейните ферми в отдалечените краища на страната.

Добрата новина е, че големите ферми все повече се разрастват и инвестират в подобрения, така че да осигурят повече суровина за мандрите. Ако се въведат субсидии, покриващи разходите за изкуствено оплождане, това също би намалило разходите, смятат фермери.

И малките ферми започват да прилагат изкуствено оплождане на животните
11784
 

Последни материали
Виж
Полиция и агенции проверяват животновъдни обекти в Кюстендилско
Подобряване на достъпа до земеделска земя и животновъдни стопанства
Гърция инвестира 65 милиона евро за пътища за фермерите
Напомняне
Осигуровките, които фермерите плащат за наемане на сезонни работници
До 22 април
МЗХ стартира прием на заявления за подпомагане на занаяти в селските райони
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Свързани материали
Виж
Внесен за осеменяване в Русия френски козел показа нетрадиционни сексуални наклонности
Осеменителната кампания при овцете е приоритетна задача през август
Организация на осеменителната кампания в овцевъдството през август
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини