Начало » Хоби земеделие » Малката градина
22.10.2015 г.

Дейности в градината през есента

Практика

Farmer.bg

Прекопаването на почвата в градината е най-трудоемката работа, но и най-важната. Доста градинари се блазнят да заменят прекопаването с обработка с плоскорез, но само то води до максимално унищожаване на вредителите, подготвящи се за зимуване, до унищожаване на бурените и до разнасянето на растителните остатъци и естествените торове, вложени в почвата, категорични са от електронното издание „Стопанство”.

Кога да се прекопава почвата? Колкото по-рано, толкова по-добре, препоръчват от изданието. Та нали благодарение на това се постига и още един ефект – две три недели след прекопаването в лехите израстват бурени, хваща ги студът и, естествено, загиват. Студовете още повече разрохкват почвата и през пролетта това се забелязва, когато големите парчета се разпадат на бучки. От изданието съветват преди прекопаването на квадратен метър да се изсипе по една кофа оборски тор и 10-15 грама комбинация от азот, фосфор и калий.

Подкастряне

Есента е най-добрият момент за подкастрянето както на декоративните, така и на плодовите култури. Извършва се преди да започнат студовете и трябва да е приключила, преди температурите да започнат да падат под -5 градуса по Целзий.

Подкастрянето започва с премахването на счупените, сухите и болните клонки, след това се преминава към сгъстилите се и растящите в короната. След орязването на клонките мястото се обработва с двупроцентен разтвор на железен сулфат. След изсъхването на мястото на срязването то се обработва със смола.

Засаждане на фиданки

През есента може да не бързате със засаждането на фиданките. Разполагате с много време до настъпването на студовете, а засаждането може да стане и в студено време. Най-важното е почвата да не е замръзнала силно, тъй като ще ви е трудно да засипете дупката с големите буци. В най-добрия вариант засаждането на фиданките започва с пожълтяването на листата и приключва 2 седмици преди настъпването на постоянните студове.

Подготвяне на калемите

Ако искате през пролетта да присаждате, то трябва още през есента да подготвите калемите, преди клоните да са изпитали студовете. За целта от южната страна на колоната се изрязват калеми с дължина между 15 и 40 сантиметра. След това те се обвиват се с влажна тъкан и се поставят в пакет, а после се поставят в хладилника. При тези условия калемите ще преживеят до пролетта. 

Есенно мулчиране

Ако разполагате със запаси от компост или оборски тор, доста полезно ще бъде да направите мулчиране на почвата. За целта със слой от 2 до 4 сантиметра прегоряла тор се засипват кръгове около стволовете. Обикновено топлолюбивите култури се мулчират допълнително със стърготини или слама.

Унищожаване на вредителите

И през есента вредителите продължават вредната си дейност. Доста ефективен срещу тях е разтвор от 5% урина (500 грама на 10 литра вода). Най-добре е пръскането да се повтори, обикновено между 5 и 7 дни след първото. 

Дейности в градината през есента
14132
 

Последни материали
Виж
От 12 май започва прием на документи за хуманно отглеждане на прасета за угояване
Форум
Международна конференция за бъдещето на горите се провежда в София
Днес е обнародвано решението
Депутат от „Величие“ става зам.-шеф на Комисията по земеделие
Американския министър на земеделието с агресивна програма за пътувания, за увеличаване на пазарите в света
Шницели с гъби
Правителството разпореди „Агроводинвест“ да се влее в „Напоителни системи“
Свързани материали
Виж
Практика
Правилно използване на яйчните черупки в градината
Държавни помощи
От понеделник овощарите и градинарите заявяват подпомагане за зимни пръскания
Германците прекарват средно 12 минути в градинарство и харчат по 20 евро на месец
Практика
Ценни съвети защо са важни аминокиселините за културите
Каква е разликата между червения, жълтия и зеления пипер
Полезни съвети
Цветята, които оказват благоприятно влияние върху добивите от зеленчуци
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини