Само ден след като беше съобщено, че руснаците ще могат официално да поръчват по интернет хранителни стоки, забранени за внос чрез ембаргото, федералната митническа служба на страната отрече тази информация. Вчера електронното издание Правда съобщи, че по интернет руснаците могат да си поръчват храни от САЩ, Канада, държавите-членки на Европейския съюз, Норвегия, Исландия, Албания, Черна гора и Австралия, ако те са за лично ползване. Практиката била позната сред търговците на дребно като „обслужване на почитатели” и е насочена към задоволяване на конкретни и специфични нужди в стил „точно каквото иска клиентът”.
Впоследствие обаче днес говорител на Федералната митническа служба, цитиран от ТАСС, опроверга публикациите в медиите. „Продажбата на забранените стоки през интернет е забранена”, категоричен бе той.
Вчера обаче от митническата служба подробно са описали правилата за купувачите на дребно, поръчващи продукти от чужбина, в писмо до услугата Shopfans, откъдето се обърнали към ведомството с молба за разясняване на ситуацията. В писмото се напомня, че Русия е забранила вноса на съответните продукти, но забраната не се отнася за стоки, внасяни за лична употреба.
За да може пренасяните през границата продукти да бъдат класифицирани именно като предназначени за лична употреба, този, който поръчва стоката, трябва да напише „заявление на физическо лице за преносими стоки”. Ако става дума за покупки по интернет, продуктът трябва да съответства на приложение 1, чл. 3 от „Споразумението за реда на пренасяне на стоки за лична употреба от физически лица през митническа граница на митническия съюз и изпълнение на митнически операции, свързани с пропускането им”.
През август 2014 г. Русия въведе забрана за внос на хранителни стоки от посочените държави в отговор на санкциите, които те наложиха срещу нея заради окупирането на Крим и положението в Източна Украйна. През юни тази година в сила влезе нов указ на президента на Руската федерация Владимир Путин, с който действието на забраната бе удължено до август 2016 г.