Сред градинарите има както яростни противници на прекопаването на почвата в градината през есента, така и упорити привърженици на този похват. Разбира се, градината може да се развива прекрасно и без прекопаване на почвата, смятат от електронното издание „Стопанство”. Но ако го правите ежегодно, с този прост способ можете да решите веднага няколко проблема: да вкарате в почвата растителните остатъци от множество бурени, както и да разпределите равномерно естествените и изкуствените торове, да унищожите сума ти вредители и да утежните условията за презимуването им, да разрохкате почвата, като й върнете естествената структура, както и да отслабите бурените.
За да не се налага да влизате постоянно в ролята на трактор обаче, можете да подходите към проблема избирателно. Така например ако плодородният слой е тънък, можете да прекопаете само на малка дълбочина. Ако почвата е плодородна и бурените не са много, не се напъвайте изобщо. Ако градината е в низина и е силно обрасла с бурени или пък е необходимо да вложите торове, ще ви се наложи да я прекопаете на дълбочина една права лопата. Нямат нужда от прекопаване участъци с песъчлива и глинеста почва – тях просто ги обработват с плоскорез на Фокин.
Прекопаването се извършва от септември до ноември. Полезно е с него да се вложат материали, които помагат за разрохкването й като слама, стърготини или плява, напоени с разтвор от амониева селитра. Основната обработка на почвата винаги се съчетава с влагането на торове, като се взема предвид, че това трябва да се прави 2-3 пъти в годината. След прекопаване почвата се разрохква по-добре при настъпването на студовете, набира повече влага, а корените на бурените и ларвите на вредителите измръзват в нея.
Добре е градината да се прекопава не цялата наведнъж, а по малко, но редовно. Важно е също така почвата при прекопаването да не е много влажна.