Изследване, проведено в продължение на 30 години от учени от университета в шведския град Гьотеборг, показва, че при жени, които пият по една-две бири седмично, намалява рискът от сърдечно-съдови заболявания, става ясно от тяхна публикация в Scandinavian Journal of Primary Health Care. Наблюденията са направени върху 1 500 жени на различна възраст, като целта на изследователите е била да анализират по какъв начин употребата на алкохолни напитки влияе върху здравословното им състояние.
Първоначално всички жени били помолени да оценят колко често употребяват твърд алкохол, вино и бира по скала между „пия всеки ден” до „не съм близвала през последните 10 години”. Резултатите показват, че при жените, които пият бира един-два пъти седмично, рискът от поява на сърдечно-съдови заболявания е с 30% по-нисък, отколкото при абсолютните трезвенички, както и при онези, които злоупотребявали с бирата. Освен това излязла и статистически значима връзка между прекомерната употреба на твърд алкохол и по-високия риск от заболяване от рак.
„Предишни изследвания вече сочеха, че умерената употреба на алкохол може да дава някакъв защитен ефект, но оставаше известна неувереност доколко това е истина. Резултатите от нашето изследване са зопълнително потвърждение на това”, обяснява съавторът на доклада д-р Доминик Ханге.
Други изследвания също потвърждават наличието в бирата на съставки, които могат да влияят положително върху здравето на човека. Сред тях са важните витамини от група В (като В6 и В12), рибофлавинът (В2) и фолиевата киселина (В9). Освен това бирата съдържа силиций в концентрация, близка до съдържанието му в зърнените култури и плодовете, което влияе благоприятно на плътността на костите.
Важно е обаче да не се забравя, че положителният ефект от бирата е налице само при отговорна и умерена консумация. Същевременно за бременните и кърмачките бирата, както и всеки друг алкохол, е категорично забранена.