По повод притесненията на български животновъди за разпространението на болестта "заразен нодуларен дерматит" по говедата в Гърция, от браншовия съюз на говедовъдите са направили проучвания за акуталното състояние на огнищата в южната съседка. Това съобщи в изявление до медиите Михаил Михайлов, изпълнителен директор на Националния съюз на говедовъдите в България. Заболяването беше пренесено в Гърция през август тази година, преминавайки последователно от Израел, през Турция до Североизточна Гърция. Огнищата са били основно в провинциите Източна Македония и Тракия и най-вече в района на Еврос.
До септември заболяването е констатирано в 53 стопанства, където са заклани 3 508 говеда.
Ваксинирани са 7 500 животни и остават за ваксинация още 9 хиляди крави и биволи. Имунизацията е задължителна за всички стопанства, тъй като тя има за цел да защити животновъдството и за ограничаване на заболяването.
Нодуларният дерматит засяга само добитъка и не се предава на хората или други животни. Заболяването принадлежи към семейството на вируси на едрата шарка и се предава на животни от различни видове мухи, кърлежи, комари и в по-малка степен чрез пряк контакт, храна или вода. Не се предава от пряк контакт.
Експертите успокояват, че консумацията на мляко, млечни продукти, месо и месни продукти, не представляват риск за хората.Мляко и месо, които са били подложени на висока термична обработка, са напълно безопасни.
За справяне с болестта гръцките ветеринарни власти изпълняват „авариен план” от необходими предпазни мерки.
Ако даден фермер не декларира, че във фермата му има животни със симптоми на това заболяване, те се глобяват с 60 хиляди евро.
Когато се установява съществуването на огнище при говедата, фермерът незабавно получава мандат за клане с цел да се предотврати разпространението на болестта в страната.
Симптомите са свързани с висока температура, хрема и конюнктивит с тежко възпаление и очен секрет, повишено слюноотделяне, рани по устната лигавица, на носа и очите.
Появяват се увеличени болезнени, твърди възелчета (до 5 cm.), Най-вече на главата , шията, вимето и перинеума,водещи до създаване на рани по кожата , подути лимфни възли, подуване на краката , подуване на гуша, пневмония, мастит, орхит, слепота.
Преките и косвени загуби включват рязък спад в производството на мляко, загуба на телесно тегло, спонтанни аборти, безплодие при женските, временно или постоянно стерилитет при биците, загуби поради забраната за движение.