Почти половин милион хора призоваха Европейската комисия да спаси законите, свързани със защитата на природата и общественият надзор. Това показа допитване, което показа невероятната ангажираност на европейците,
достигната в историята на ЕС. През май редица природозащитни организация организираха кампанията „Природата в опасност“ в отговор на предложението на Европейската комисията (ЕК) да се направи преценка доколко съществуващите закони, свързании с опазването на природата, трябва да бъдат променени.
Кампанията, призовава за по-добро изпълнение и прилагане на съществуващите правила, определени от законите - известни като Директивите за птиците и за местообитанията.
Наред с почти половин милион граждани и над 120-те екологични неправителствени организации, сред които и Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), беше изпратено послание към европейските политици, призовавайки ги да не се променят законите на ЕС за природата.
Законите защитават над хиляда ключови видове животни и растения и над 27 000 природни обекти в Европа. Те целят опазването на редица емблематични видове в Европа. В резултат на това ЕС сега е дом на най-голямата в света мрежа от защитени територии - Натура 2000, която обхваща почти една пета от земите на ЕС.
Научните доказателства сочат, че законите ефективно защитават ключови застрашени видове и застрашени местообитания, и допринасят за социално-икономическото развитие на местните общности и региони.
Паралелно с общественото допитване, което приключи в края на юли, ЕК се консултира с широк кръг от заинтересовани страни, включително национални органи, ползватели на земеделски земи, бизнеса и неправителствени екологични организации.
По-голямата част от тях подкрепят директивите и насочват вниманието към необходимостта от по-доброто им прилагане и изпълнение и към нуждата от по-добро финансиране за природозащитни дейности. Много малко от заинтересованите лица поставят под въпрос директивите в сегашната им форма и искат преразглеждане на законите.
Силна подкрепа за директивите, изразяват фирми от циментовата промишленост, операторите на електропреносната мрежа, биологичното земеделие и туризъм.
Официалният анализ на консултацията ще бъде публикуван през есента на 2015 г. Окончателно решение относно бъдещето на природозащитните закони се очаква до юни 2016 г.