В черноземните региони добивите на биопроизводители от лимец тази година се движат около 300 килограма, което е добро постижение, съобщиха фермери. В планинските региони и там, където има глинести почви, стопаните са получили по 260-270 кг от декар. Миналата година реколтата беше по-добра, тъй като за разлика от конвенционалните пшеничени сортове лимецът не се влияе от болести при дъждовете и се преборва с гъбичните болести.
Производителите на билогично произведен лимец традиционно реализират продукцията си на вътрешния пазар. Търсене има, тъй като повечето от тях имат договори с частни мелници, където мелят зърното.
За разлика от останалите фермери биопроизводителите печелят от продажба на смяно брашно, което се търси от частните домакинства, оборудвани с домашни пекарни.
Макар и с бавни темпове, но директните продажби започнаха да набират скорост. Фермерските пазари в големите градове вече станаха традиция, но мнозина трудно се справят с разходите по транспорта, затова и присъствието на фермери от отдалечени райони е невъзможно.
За хората е важно да реализират стоката си веднага, докато е прясна и има търговски вид.
Затова на този етап зеленчукопроизводителите се броят на пръсти. На тези пазари основно се продават млечни продукти и мед.