До 30 май тази година регистрираните млекопреработвателни предприятия в страната са изкупили от фермите 204 320 тона краве мляко, което е с 4 350 т по-малко от същия период на миналата година. Сравнението по месеци показва, че през януари е имало увеличение с 300 т спрямо същия месец на 2014 г., през февруари вече се отчита спад от 3 750 т, през март – нов спад от 2 443 т, през април- намаление от 1 279т и едва през май се отчита увеличение в изкупуването с 2 820 т спрямо 2014 г. Това се посочва в анализ на Националния съюз на говедовъдите в България.
При производството на млечни продукти в сравнение с миналата година се очаква спад, който за петте месеца ще надхвръли 15 хил. т. По видове продукти до този момент се отчита увеличени на производството при маслото с 80 тона и при млякото – с 819 т. При всички останали продукти обаче има спад. При сметаната са произведени със 115 т по малко спрямо 2014 г., при сиренето – спад от 38 т и при киселото мляко – спад от 683 т. Може би единственото успокоение за производителите е, че българският народ консумира по 90 грама прясно мляко всеки ден, докато в Румъния - по 35 грама.
Във връзка с намалението на изкупните цени на млякото много от фермерите спряха да използват всякакви добавки към фуражите, като ограничиха и зърнените фуражи в дажбите, вследствие на което се понижи количеството добивано мляко и качеството му. Допълнително към това може да добавим и климатичните условия с големите амплитуди в промяната на температурите в рамките на няколко дни.
Вероятно през добиваното мляко ще продължава да намалява поради горещините, изсъхналите пасища и неясната перспектива за няколко десетки хиляди стопанства.
Това при всички случай ще доведе до стабилизиране сегашните изкупни цени и дори тяхното увеличение, за което имаме индикация през последните дни.
В Европа цената на млякото през юни е 30,48 евроцента за кг за всички страни членки и 31,10 евроцента за държавите в зоната.
В сравнение с месец май има увеличение с 0,012 цента. В повечето страни са запазени цените от месец май, но в Румъния имаме намаление с 4 цента за месец юни. В момента изкупната цена на млякото там е 21 евроцента за литър, което е и предпоставка да се изнася на по-високи цени.
Най-високи са изкупните цени в Кипър – 55,47 цента, Гърция - 41,70, Италия-34,70, Франция – 31,20, Германия – 29,83 ,Холандия – 30,53, Англия – 32,19 и др. На другия полюс са Румъния- 21 евроцента, Полша - 27,31, Литва-21, Латвия-21,87, Естония-25, Чехия-26,60.
За България числата са следните - за месец юни цената е била- 25,60 цента, което е с един цент по-малко в сравнение с месец май, но разликата с 2014г за месец май вече 9,29цента.
Всички цитирани цени на млеката са при база за мляко с 4%мазнини и 3.4% белтък.
В някои провинции на Германия цените на млякото през месец юни са се сринали до 24,5 цента .
В сравнение с 2014г този срив на цената е с 12,4 цента- около една трета. Ситуацията в Гърция е следната- за първите четири месеца на годината са произведени 201 558 т мляко, което е за съжаление с 40 000т повече от произведеното в България за същия период.
Средната изкупна цена в сравнение с миналата година е по-ниска с 0,03 цента.
Вероятно загубите за ЕС през 2015 г. от сектор мляко ще бъдат в рамките на 15 млрд.евро.
Очаква се и по-нататъшна ескалация на ситуацията на пазара на мляко и млечни продукти, като все още се изчаква да се види отношението на Европейската комисия.
От средата на 2013 г. производството на мляко в ЕС започва да расте, за да достигне кулминацията си от 6 милиона тона мляко през 2014 година. През 2015 г. се очертава по-нататъшно увеличение на доставките на млякото в ЕС. До този момент се отчита ръст от 2% спрямо миналогодишното производство.
През първото тримесечие на 2015 г. разко намаление на млечните доставки се наблюдава в Кипър, Ирландия, Естония, Белгия, Австрия, Холандия, Латвия, Италия, Германия и Дания.
Еврокомисията отбелязва, че в държави като Франция, където производството на мляко е било по-ниско от определената квота, намалението на производството е довело до коригиране на цените на млечния пазар. Доста голямо е намалението и на млекопроизводството във Великобритания.
Въпреки ниските изкупни цени на суровината държави като Унгария, Чехия, Словакия и Португалия са увеличили производството. Дори руското ембарго не е попречило на Литва и Естония да увеличат производствените си обеми.
Въпреки възможните негативни ценови корекции на млечния пазар тези страни през 2015 г. ще увеличат млекопроизводството .
В становище на германските говедовъди се посочва, „че критичното състояние на пазара на млечни продукти не може да бъде решен с инструментите на изминалата селскостопанска политика. Тези инструменти, състоящи се от износни офанзиви, държавна интервенция и частно складиране, вече доведоха до големи загуби за фермерите през 2009 г. и 2012 г.. Ето защо, ние очакваме да започне да се осъществява нашата концепция за управление на кризи, която разработихме като модулна приложимо и за съответната пазарната ситуация съчетава цялостния пакет от антикризисни мерки. Тя включва вече съществуващите кризисни инструменти, но тя се простира до нови мерки".
При визитата си в София европейският комисар по земеделието и развитието на селските райони Фил Хоган призна, че .„Има затруднения и предизвикателства на млечния сектор в България. Ще обмислим допълнителни начини за разширяване на мерките за плодове, зеленчуци и защита на млечния сектор. Има нова ПРСР с възможности за доброволни обвързани помощи, там се предоставят 123 евро на крава. Това са мерки, с които се надяваме да ви подпомогнем за намиране на нови пазари, заради загубените вследствие от ембаргото.
Кратко и ясно, без никаква конкретика, каквато може би очакваха българските фермери: производители на мляко и млечни продукти, плодове и зеленчуци. Не става и дума за допускане на експортни субсидии на родните млечни продукти, защото това би изкривило конюнктурата на пазара.
Михаил Михайлов, изпълнителен директор на НСГБ